Miras Vergisi Nedir Nereye Ödenmelidir?

 

Miras vergisi günümüzde en çok konuşulan konular arasında yer almakta olup, özellikle miras kalan kişilerin bu konuda birçok konuda merak ettiği sorular bulunmaktadır. Miras vergisinden hükümlü olan kişiler ise miras kalan gayrimenkullerin vergisi olarak bilinmektedir. Miras vergisi hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamında yer verirken miras vergisi nereye ödenir konusunda da açıklamalar da bulunacağız.

Miras vergisi Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu çerçevesinde miras kalan kişilere gayrimenkul ya da menkul kalmış ise vergi ödemesi ile yükümlü olmaktadır. Kendine miras kalan kişilerin ise bu ödemeyi yapabilmeleri ve ödeme hakkın da bilgi sahibi olmaları için öncelikle beyanname vermeleri gerekmektedir. Beyanname vermelerinin akabinde ise gerekli olan hesaplamalar yapılır ve buna göre mirasçılara vergi ödemesi konusunda miktar belirlenir. Beyannameler ise belli süreler içerisinde verilmekte olup, ölüm sonrasında 4 ay içerisinde verilmesi gerekmektedir. Eğer miras kalan kişi yurt dışında ise 8 ay içerisinde beyannamenin verilmesi gerekmektedir. Çıkan tutarın ise 3 sene boyunca ödeme yapılması uygun görülmekte olup, senede 2 taksit olmak üzere toplam da 6 taksit yapılmaktadır.

 

Miras Vergisi Nereye Ödenir?

 

Miras vergisi ödemeleri Veraset ve İntikal Vergi Dairelerine ödenmekte olup, beyannameler ise mirasın bulunduğu il veya ilçenin belediyelerine verilmektedir. Ödemeler düzenli şekilde yapılması gerekmekte olup, ödemelerin aksatılması durumunda taksitlerin bozulması mümkün olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz