Miras Vergisi (Veraset ve İntikal Vergisi) Ödeme Tarihi Yaklaşıyor!

Kendisine miras kalan kişilerin Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu gereğince tahakkuk eden tutarda veraset ve intikal vergisi ya da halk arasında bilinen ismi ile miras vergisi ödemekle yükümlüdür. Bir dönem kaldırılması için üzerinde büyük baskı oluşturulan ancak uygulamaya devam edilen miras vergisi de diğer tüm vergiler gibi belirli bir dönemde beyan ve ödeme zorunluluğu bulunan bir vergi türüdür. Peki, miras vergisi nedir ve ne zaman ödenir?

Miras Vergisi Nedir?

Kişinin yasal mirasçısından kendisine kalan para ve taşınmazlar için belirlenen tutarda ödemekle yükümlü olduğu vergiye miras vergisi adı verilmektedir. Kişinin ölümü ile beraber sahip olduğu tüm mal varlığı yasal mirasçılarına belirlenen oranlarda intikal ettirilmekte olup kendisine miras kalan kişi elde ettiği bu kazancın vergisini ödemekle yükümlüdür. Miras kalmasının yanı sıra bir taşınmazın bedelsiz olarak bir başkasına intikal ettirildiği durumlarda da veraset ve intikal vergisi ödeme yükümlülüğü doğmaktadır.

Veraset ve İntikal Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Miras ya da intikal yolu ile varlık elde eden kişinin ilk olarak bunu veraset ve intikal vergi beyannamesi vererek beyan etmesi gerekiyor. Veraset ve intikal vergisi istisnası uygulanmakta olup bu istisna ödemelerde uygulandığı için kişinin beyan verme zorunluluğu mevcuttur. Yani istisna tutarının altında kalan kişilerde beyan verme zorunluluğuna sahiptir sadece ödeme yapma zorunluluğu ortadan kaldırılmaktadır. Kişi tahakkuk eden miras vergisini 3 yıllık süre içerisinde ödemekle yükümlü olup isterse bu vergiyi 2 taksit halinde ödeme hakkına sahiptir. Miras vergisi ödeme tarihleri birinci taksit Mayıs ayı, ikinci taksit ödemesi ise Kasım ayında olmak üzere 2 taksit halinde yapılacaktır.

Veraset ve İntikal Vergisi İstisna Tutarları 2018

– Evlatlıklar dâhil, füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinde 202 bin 154 TL (füruğ bulunmaması halinde eşe isabet eden miras hissesinde 404 bin 556 TL),

– İvazsız suretle meydana gelen intikallerde 4 bin 656 TL,

– Para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 14/3/2007 tarihli ve 5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerde 4 bin 656 TL olarak dikkate alınacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz