Mirasa Haciz Konulur Mu

/ 8 Kasım 2017 / 2.580 / 6 Yorum
Mirasa Haciz Konulur Mu

Mirasa Haciz Konulur Mu?

Ölen kişinin birinci derecede yakınları yasal mirasçılar olarak kabul edilmekte bu kişinin geride bıraktığı tüm malvarlığı miras olarak kabul edilmektedir. Kişinin ölümü ile beraber bıraktığı miras yasal olarak mirasçılarına geçirilir. Miras hakkında merak edilen sorulardan biride mirasa haciz konulup konulamayacağı sorusudur. Peki, mirasa haciz konulur mu?

Mirasa Haciz Gelir Mi?

Miras bırakan kişinin vefat etmesi ya da gaipliğine karar verilmesi durumunda tüm mal varlığı otomatik olarak yasal mirasçılarına ya da mirasçı olarak atanan kişilere geçmektedir. Yapılan haciz işlemleri ile pek çok kişi şaşkına dönse de miras hakkının doğması ile beraber haciz işleminin yapılması kanuni olarak kabul edilmektedir. Yine mirasın taksim edilmediği durumlarda da mirasın tamamına haciz konulması söz konusu olabilmektedir.

Mirasa Tedbir Koydurmak

Alacaklı olan kişilerin korunmasını amaçlayan bu uygulamalarda alacaklı olan kişinin miras paylarına haciz koyabilmektedir. Hatta borçlunun mirasçısı olduğu kişi ölmeden dahi haciz konması mümkündür. Yani oğlundan alacağı olan bir kişi bu alacağa karşılık olarak oğluna ev bırakacak olan babanın taşınmaz malına o öldüğünde geçerli olacak şekilde sağken haciz işlemi bile başlatabilmektedir.

Miras Hissesine Haciz

Taksim edilmemiş miras hissesinin haczi ve satışı için uygulanacak olan tasarruf haciz kararı veren İcra Müdürlüğünce verilmektedir. Örneğin İcra Müdürlüğü hacze konu olan mirasın taksim edilmesini sağlayarak borcu olan kişinin haciz tutarını uygulayabileceği gibi tüm miras bedelinin satılarak kendi tutarını alıp kalan tutarı diğer hak sahiplerine ödeme kararını verebilmektedir.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler

Mirasa Haciz Konulur Mu (6 Yorum)

  1. Tevhid te anlaşamazsak ne olur 2 parça yer çıkıyor imar durumunda 50m2 20m2 ön arka fakat anlaşamıyoruz Kanuni yolla en kısa zamanda nasıl çözerim bu işi teşekkürler

    • Kanuni yol dediğiniz durum izale-i şuyu oluyor ve bu ihale durumu 6 ay ile 2 sene arasında sürebiliyor. Bunun haricinde anlaşmazlıklarda başka çözüm yolu yok maalesef

  2. Kolay gelsin dedemden kalan mirasi dayimin icralik oldugundan dolayi ayirammiyoruz ve toplamda 4 mirasci var.burada 1 ev var ve ben bu arsaya 1 ev daha yaptirmak istiyorum.yaptiracagim eve haciz gelirmi ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim.

    • Böyle bir işlem yapmanız tehlikeli olabilir. Dayınızın icrasından dolayı yeri ayırmak istiyorsunuz ayıramıyorsunuz. İcradan dolayı satış yoluna gidilirse taşınmaz ayrılamadığı için gayrimenkulün tamamı satışa çıkabilir. Bundan dolayı diğer yapılan yapılacak evlerde satışa konu olur.

    • Merhaba, Miras tapuda intikal olmuş ve üzerinize geçmiş ise bekleyen icralarınız varsa mutlaka hisseniz olan taşınmazlarınıza haciz gelir. Tabi haciz durumu söz konusu ise sizin gayrimenkulünüzün olduğunu anlamaları 1-2 ayı bulabilir.