Mirasa Haciz Konulur Mu?

Ölen kişinin birinci derecede yakınları yasal mirasçılar olarak kabul edilmekte bu kişinin geride bıraktığı tüm malvarlığı miras olarak kabul edilmektedir. Kişinin ölümü ile beraber bıraktığı miras yasal olarak mirasçılarına geçirilir. Miras hakkında merak edilen sorulardan biride mirasa haciz konulup konulamayacağı sorusudur. Peki, mirasa haciz konulur mu?

Mirasa Haciz Gelir Mi?

Miras bırakan kişinin vefat etmesi ya da gaipliğine karar verilmesi durumunda tüm mal varlığı otomatik olarak yasal mirasçılarına ya da mirasçı olarak atanan kişilere geçmektedir. Yapılan haciz işlemleri ile pek çok kişi şaşkına dönse de miras hakkının doğması ile beraber haciz işleminin yapılması kanuni olarak kabul edilmektedir. Yine mirasın taksim edilmediği durumlarda da mirasın tamamına haciz konulması söz konusu olabilmektedir.

Mirasa Tedbir Koydurmak

Alacaklı olan kişilerin korunmasını amaçlayan bu uygulamalarda alacaklı olan kişinin miras paylarına haciz koyabilmektedir. Hatta borçlunun mirasçısı olduğu kişi ölmeden dahi haciz konması mümkündür. Yani oğlundan alacağı olan bir kişi bu alacağa karşılık olarak oğluna ev bırakacak olan babanın taşınmaz malına o öldüğünde geçerli olacak şekilde sağken haciz işlemi bile başlatabilmektedir.

Miras Hissesine Haciz

Taksim edilmemiş miras hissesinin haczi ve satışı için uygulanacak olan tasarruf haciz kararı veren İcra Müdürlüğünce verilmektedir. Örneğin İcra Müdürlüğü hacze konu olan mirasın taksim edilmesini sağlayarak borcu olan kişinin haciz tutarını uygulayabileceği gibi tüm miras bedelinin satılarak kendi tutarını alıp kalan tutarı diğer hak sahiplerine ödeme kararını verebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


11 YORUMLAR

 1. Merhaba babam 2 yıl önce vefat etti vefatından bir süre önce memlekette ev yapmaya başlamış inşaat için gerekli malzemeleri yerel bir dükkandan cari hesaba yazdırarak almış ev tamamlanmadan ve borç ödenmeden vefat etti. Birkaç gün önce icra davası evrağı geldi. 4 kardeş ve babamın eşi için. Biz borca faizine ve icra dairesinin yetkisizliğine itiraz dilekçesi yazdık ancak dava bilir kişi yada tanık ifadeleri ile borç tahsil edilmek istenirse kardeşler olarak bizim maaşlarımıza yada annemin evine eşyalarına haciz gelir mi yoksa inşaat olan ev satılarak mi tahsil edilir kanun bu konuda neye öncelik verir bilgi verebilir misiniz?

 2. merhaba bize babamdan miras olarak bir ev kaldı yanlız babam daha önceden birine çekte kefil olmuş 19 bin tl lik hukuk bürosundan arıyolar sürekli 50 bin tl borcunuz var evinize haciz koyucaz diye böyle bişey yapabilirlermi sonuçta babam vefat etti 5 sene önce borçta kefil borcu

  • Borç iddiası yüksek olduğu için bir avukata danışmanızda fayda var. Ölen kişinin kefil yükümlülüğü ortadan kalkıyor diye bilyorum fakat ölmeden önce icra yada haciz işlemi başlatılmış olabilir. Bunların detaylandırılması gerekir.

 3. selamlar..7 kardeşisz ve bir annem var..Babamdan,dükkan ve ev kaldı.Abimin hissesine haciz konmuş…Alacaklı en kötü tablo ile ne yapabilir? Benin ve borçsuz diğer kardeşlerimin ne gibi zararı olabilir?? saygılarımla

  • Merhaba,

   Hisseye konulan hacizde en kötü durum alacaklı şayet hisseyi kendi başına alamıyorsa zoraki şekilde izale-i şuyu davasına giderek mülkü tamamını satışa çıkartabilir.Burada hukuksal olarak sizin bir kaybınız olmasa da bu davadaki satış rakamları düşük olursa payınıza daha az bir miktar alma şansınız bulunuyor.

 4. Tevhid te anlaşamazsak ne olur 2 parça yer çıkıyor imar durumunda 50m2 20m2 ön arka fakat anlaşamıyoruz Kanuni yolla en kısa zamanda nasıl çözerim bu işi teşekkürler

 5. Kolay gelsin dedemden kalan mirasi dayimin icralik oldugundan dolayi ayirammiyoruz ve toplamda 4 mirasci var.burada 1 ev var ve ben bu arsaya 1 ev daha yaptirmak istiyorum.yaptiracagim eve haciz gelirmi ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim.

  • Böyle bir işlem yapmanız tehlikeli olabilir. Dayınızın icrasından dolayı yeri ayırmak istiyorsunuz ayıramıyorsunuz. İcradan dolayı satış yoluna gidilirse taşınmaz ayrılamadığı için gayrimenkulün tamamı satışa çıkabilir. Bundan dolayı diğer yapılan yapılacak evlerde satışa konu olur.

  • Merhaba, Miras tapuda intikal olmuş ve üzerinize geçmiş ise bekleyen icralarınız varsa mutlaka hisseniz olan taşınmazlarınıza haciz gelir. Tabi haciz durumu söz konusu ise sizin gayrimenkulünüzün olduğunu anlamaları 1-2 ayı bulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz