Mirasçılar Arasında Anlaşmazlık Durumu

2014 yılı Mayıs ayında yürürlüğe girmiş olan kanuna göre, miras olarak bırakılmış tarlalar, mirasçılar tarafınca bölünemiyor. Bu yasağın konulmasının gerekçeleri ise; toprağın korunması ve geliştirilmesi, tarım arazilerinde sınıflandırmaların yapılabilmesi, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerin büyüklüklerinin belirlenmesi ve bu arazilerin bölünmelerinin önüne geçilmesi, arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesi göz önünde bulundurularak planlı kullanımını sağlamak olarak sıralanıyor.

Mirasçıların Anlaşamaması Sonucunda Olası Durumlar

2015 yılının Ağustos ayının sonuna dek verilmiş süre boyunca, mirasçılar arasında yaşanan anlaşamama durumunda Kanunun 8/Ç hükümleri doğrultusunda uygulamaya geçiliyordu. Anlaşmazlık durumu yaşandığı takdirde mirasçılar, dava açma hakkına sahip oluyor.

Anlaşmazlık Durumunda Hakimin Alabileceği Kararlar

Mirasçılardan herhangi birinin açmış olduğu dava sonucunda, sulh hukuk hakiminin alabileceği kararlar şu şekilde sıralanıyor;

a) Kişisel yetenek ve durumları göz önünde tutulmak suretiyle tespit edilen ehil mirasçıya tarımsal gelir değeri üzerinden devrine, birden çok ehil mirasçının bulunması hâlinde, öncelikle asgari geçimini bu yeter gelirli tarımsal arazilerden sağlayan mirasçıya, bunun bulunmaması hâlinde bu mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine, ehil mirasçı olmaması hâlinde, mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine karar verir.

b) Birden fazla ehil mirasçı olması ve bu mirasçıların miras dışı tarımsal arazilere sahip olması durumunda, bu mirasçıların mevcut arazilerini yeter gelirli büyüklüğe ulaştırmak veya bu arazilerin ekonomik olarak işletilmesine katkı sağlamak amacıyla hâkim, tarım arazilerinin yeter gelir büyüklüğünü aramaksızın bu mirasçılara devrine karar verebilir.

c) Mirasa konu yeter gelirli tarımsal arazinin kendisine devrini talep eden mirasçı bulunmadığı takdirde, hâkim satışına karar verir. Bu suretle yapılacak satış sonucu elde edilen gelir, mirasçılara payları oranında paylaştırılır.

Yeter gelirli tarımsal araziler birden çok yeter geliri sağlayan tarımsal arazi büyüklüğüne bölünebiliyorsa, sulh hukuk hâkimi bunlardan her birinin mülkiyetinin, yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde mirasçılara ayrı ayrı devrine karar verebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz