Mirasçıların ecrimisil durumu hakkında merak edilenleri bugün sizlere açıklayacağız. Mirasçılar arasında yer alan ecrimisil davası nedir? Yararlanma hakkı olan ecrimisil davası açar mı? İşte tüm detaylar…

Mirasçılar arasındaki ecrimisil

Mirasçılar arasında olan ecrimisil durumu için kanun kapsamında bazı ortak taşınmazlarda paydaşlar ile intifadan men durumu söz konusu olmadıkça yani hak talep eden paydaşın yararlanma istemi, taşınmazın şagiline bildirilmedikte, ecrimisil isteme durumu söz konusu olmuyor. Ortak olan taşınmazlarda ise paydaşların paylarının fiziksel olarak dağıtılmadığı için bir paydaşın ortak taşınmazda bölümün işgal edilmesi üzerine, ecrimisil tazminatı bağlı kılınmıştır. Bu bakımdan şartlar gerçekleştiğinde, pay bakımından tekabul edenden daha fazlasını işgal etmiş olan paydaşın kötü niyetli zilyet durumuna düşmekte ve ecirimisil ödemek zorundadır.

Ecrimisilin dayanağı Medeni Kanun’da 995. maddede yer alan kötüniyet şartı ile ifade ediliyor. Ecrimisil davalarında men koşulu ile beraber mirasçının ortak olan taşınmazdan yararlanma isteği ile bu taşınmazı kullanan mirasçıya bu durumun bildirilmesi gerekiyor. Kısacası mirasçı bu taşınmazdan faydalanmak istediğini karşı tarafa haber vermek yada bildirmesi gerekmekte. Eğer iletmiş ise men koşulu iletildiği tarihte gerçekleşmiş olarak kabul ediliyor.

Peki yararlanma hakkı sahibi ecrimisil isteyebiliyor mu?

Bir taşınmaz malın yararlanma hakkının, malik tarafından başka bir kimseye bırakılması halinde işgal tazminatını isteme hakkı, yararlanma hakkına sahip olana ait oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz