Gayrimenkul ile menkul verasetleri yada ivazsız olan miras vergilerinin mutlaka ödenmesi gerekmekte. 1 Mayıs günü başlamış olan vergi dönemi bu ay sonu bitiyor. İşte detaylar..

Herhangi bir kişinin ölümünden sonra bütün mal varlığı mirasçılara devrediliyor. Bu kıymetlerin veraset yolu ile ivazsız bir şekilde intikal etmesi halinde miras vergisi ödenmesi mecburi oluyor. Buna ek olarak malların karşılık olarak herhangi bir şahsa intikali olması halinde verginin bu durumda da ödenmesi gerektiğini belirtelim.

Herhangi bir veraset yada intikal vergisi 3 yılda bir mayıs ve kasım aylarında eşit taksitler halinde ödenmekte. Mirasçı olan kişiler bu vergi borcunu iki eşit taksit halinde ödemesi gerekiyor. Toplamda ise 6 taksit ile bu borç kapatılmaktadır.

Ödeme günleri ne zaman?

Veraset ile intikal vergilerinin 1. taksitleri 1 Mayıs günü başlamış ve ay bitimine dek devam edecek. 2. vergi ödemesi ise 1 Kasım günü başlayıp ayın son gününe dek devam edecek.

İstisna tutarları nedir?

Evlatlıklar ile tüm eşten ve yakına düşen miras hissesi 250 bin TL, füruğ yoksa eğer 500 bin TL oluyor. Eğer ivazsız bir durum yoksa bu şekilde intikaller ise 5.700 TL olmakta. Buna ek olarak para yada mal üzerinde herhangi bir çekiliş ve yarışma sonucu ( şans oyunları) gibi ikramiyeler de ise 5760 TL olmakta.

Hesaplama nasıl yapılıyor?

Miras vergisi hesaplaması ise taşınmazların bağlı olmuş olduğu belediyelere ödenmekte. Hesaplama ise aşağıda gördüğünüz şekilde yapılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz