Miras hukuku kapsamında yer alan bilgiler neticesinde, menkul yada gayrimenkullerin veraset yolu üzerinden herhangi bir şekilde intikal etmesi halinde mirasın da vergisini ödemek zorundayız. Bu yıl mirasçılar vergi ödeyecek. Peki mirasçılar ne kadar vergi ödüyor? İşte detaylar…

Herhangi bir kişi öldüğü zaman tüm mal varlığı mirasçılara kalıyor. Yinede tek ölüm sebebi olmadığı ve mal varlığı olan kişilerin, istediği kişiye karşılıksız bir şekilde vermesi üzerine miras durumu olarak kabul ediliyor.

Bu bakımdan mirasçılar sahip oldukları bu mallar için bir vergi ödemek zorunda kalıyor. Miras vergisi beyannamesinde yer alan bilgilerde ölüm durumu için kişi ülkemizde ölmüşse, ölüm tarihinden itibaren tam 4 ay içerisinde verilmesi gerekmekte. Ancak yurtdışında ölen bir yabancı için 6 ay içinde beyanname vermesi gerekiyor.

Veraset ve intikal vergileri 3 yıl boyunca ödenmekte. Bu verginin yılda 2 eşit taksit şeklinde ödendiğini belirtelim. Ödeme zamanları ise Mayıs ve Kasım ayı olarak ifade ediliyor. 1. vergi zamanı bu yıl 1 Mayıs’ta başlıyor ve 31 Mayıs’ta son ödeme günü oluyor. 2. ödeme ise 1 ve 30 Kasım tarihleri arasında olacak.

1 Ocak 2019 Tutarlar Ne Kadar?

Evlatlık dahil eşten fürug ve eşinden her birine bırakılan miras hisselerinde  250.125 TL olurken, füruğ olmaması halinde eşe isabet eden miraslarda 500.557 TL olarak belirtiliyor. Ancak ivazsız bir şekilde meydana gelen durumlarda 5.760 TL ödenmesi gerekiyor. Milli piyango, şans oyunları gibi durumlarda ise 5.760 TL oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz