Mirasçılık Belgesi Nedir?

Sulh Hukuk Mahkemesi başvurusu sonucunda elde edilen mirasçılık belgesi, kişinin vefat etmesiyle birlikte yasal mirasçıları tarafından görülebilmektedir. Mirasın kimlere kaldığı oranlarıyla birlikte bulunurken aynı zamanda yasal mirasçı olan kişilerin belirlenmesi sonrasında işlemler başlatılmaktadır. Yalnızca yasal mirasçı olarak nitelenen kişilere teslim edilen bu belgenin kullanımı da farklı şekillerde olabilmektedir.

Mirasçılık Belgesi İstemi Dilekçesi

 

Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği başlıklı olarak hazırlanan dilekçede davacı ve davalı bilgileri bulunmak zorundadır. Dava bölümüne Mirasçılık Belgesi Verilmesi ibaresi yazılırken sonrasında vefat eden kişiye ait kimlik bilgileri açıklanmaktadır. Mirası bırakan kişinin doğum yeri, yılı, cilt ve aile sıra no bilgileriyle birlikte nüfusa kayıtlı olduğu yer ve vefat tarihleri belirtilmektedir. Ardından maddi sebeplerle birlikte hukuki sebeplerin sıralanması da dilekçede olmaktadır.

Dilekçe Nasıl Olur?

 

Dilekçeyi hazırlayan kişilerin yasal mirasçı olduğun gösteren delillerin belirtilmesi de gerekmektedir. Deliller alt başlığı altında dilekçede nüfus kayıtları ve benzeri delillerin olduğu ifade edilirken sonuç bölümünde ise “mirasçılık belgesinin tarafıma iletilmesini arz ve talep ederim” ibaresi geçirilmektedir. Islak imzalı ve tarihli olacak şekilde hazırlanan dilekçenin Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderimiyle birlikte işlem tamamlanmaktadır. Sonrasında kişinin yasal mirasçı olması durumunda hangi oranda bir mirasa hak kazandığıyla ilgili bilgiler verilmektedir. Ancak herhangi bir nedenle yasal mirasçı olunmamasının karara verilmesiyle kişinin mirasçılık belgesi alabilmesi söz konusu olmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz