Mirasçılık Sıralaması Nasıl Olur?

 

Bir kişinin ölümü sonrasında üzerinde bulunan ev, arsa, taşıt gibi önemli değerlere sahip olan mal varlıkları arkasında olan mirasçılara kalmaktadır. Medeni Kanun kapsamında mirasçılarınız otomatik olarak belirlenmekte olup, buna göre ise miras kime nasıl düşer konusunda açıklanmış olan pek çok kanun bulunmaktadır. Buna göre ise mirasçılık sıralaması nasıl olur hakkında ki bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Mirasçılık Sıralaması

 

Bir kişinin ölümü halinde malların nasıl ve ne şekilde bölünmesi gerektiği konusun da pek çok fikir akıllara gelmekte olup, bununla ilgili olan mirasçılık sıralaması aslında kanun kapsamına göre bellidir. Buna göre ise sırası ile sizlere mirasçılık sırlamasını sunacağız.

  • Geride kalan çocuklar ve eş ise eşin payı ¼’dür. Çocukları ölmüş ise toruna kalır.
  • Çocuk yok ise eşe kalmaktadır. Fakat eş de yok ise anne, baba alırken anne baba yok ise o anne ve babadan olma kardeşlere kalır.
  • Anne, baba, kardeşler yok ise büyük anne ve büyük baba mirasçı olur. Eğer büyük anne veya büyük baba yok ise dayı, amca, hala, teyze gibi yakınlar alır.
  • Bu akrabalar yok ise tamamını eş alır.
  • Eğer geride yakın yok ise miras devlete kalır.

Mirasçılık sıralaması aslında tam anlamı ile yaşayan kişilere bağlı olarak değişmektedir. Damat ve gelin kayınvalidesi ve kayınpederine mirasçı olması mümkün değildir. Fakat ondan önce eşine kalmış bir miras var ise onun ölmesi durumunda ondan pay alabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz