Mirası Reddetme Süresi

Kişinin vefat etmesi durumunda sahip olduğu tüm malvarlığı mirasçılarına geçiyor. Malvarlığına ek olarak miras bırakan kişinin alacakları ve borçları da mirasçılarına geçiyor. Bu nedenle mirasçıların, mirası reddetme gibi bir hakkı bulunuyor.

Miras Reddi

Mirasçılar, yasal mirasçılar ve atanmış mirasçılar olarak ikiye ayrılabiliyor. Hem yasal mirasçılar, hem de atanmış mirasçılar murisin yani miras bırakan kişinin vefat etmesi durumunda mirası kabul etmiş sayılıyorlar. Ancak, diledikleri takdirde mirası reddetme gibi bir hakları da bulunuyor. Mirasın reddi için, açık bir şekilde mirasın reddi beyanında bulunmaları gerekiyor.

Miras Reddinde Süre

Yasal mirasçıların ve atanmış mirasçıların, mirası reddetmeleri için yapacakları beyan için belirlenen süre 3 ay oluyor. Yasal ya da atanmış mirasçılar, miras bırakan kişinin vefat etmesinin üzerinden geçen üç ay içerisinde mirası reddettiklerine dair beyanda bulunmak durumunda oluyor. Mirasçılar, bu dönemde mirasçı olduklarını bilmiyorlar ise ve mirasçı olduklarını sonradan öğrenmişler ise öğrenmelerinin üzerinden geçen üç ay içerisinde mirasın reddi beyanında bulunmak durumunda oluyorlar.

Miras Reddi Nasıl Yapılır?

Mirasçıların mirası reddetmeleri ancak mahkeme yolu ile yapılabiliyor. Mirasçılar, miras bırakanın vefat etmesinden ya da mirasçı olduklarını öğrenmelerinden sonraki üç ay içerisinde Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurabiliyorlar. Miras reddi için yapılan başvuruda, kişiler için mirasın reddi ile ilgili şartlar sunulmuyor. Yani mirasçılar, miras bırakanın sadece borçlarından muaf olmayı seçemiyor. Mirasın reddi ile hem alacaklardan hem de borçlardan vazgeçiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz