Mirasın anlamı nedir? Miras yolu ile intikal edilen mal veya mülk gibi birçok hakka denir. Miras paylaşımı ise vefat eden bir kişinin bırakmış olduğu mal varlığının mirasçılara dağıtılması olarak biliniyor. İşte detaylar…

Mirasın anlamı nedir?

Mirasın anlamına baktığımızda, miras yolu ile bırakılan mal, para yada haklar olarak ifade edebiliriz. Buna ek olarak vefat eden birinin bırakmış olduğu terekenin tasfiyesi ile mirasçılara taksimi olarak belirtilir. Miras arapçada irs, veraset kelimesinden ortaya çıkmıştır. Kısacası arkada kalan şey anlamı taşır.Herhangi birinin vefatından sonra, yakınlarına intikal edilecek tüm malları veya hak gibi borçları hukuken miras adı altında toplanır. Genel anlamda mirasçılara kalan mal varlığı diyebiliriz.

Miras, çok uzun zaman öncesine dayanan insanoğlunun bir alışkanlığıdır. İnsanlar yaratıldığı günden bu yana yaşamlarına devam etmek için mala ve dünya içerisindeki hisselere ihtiyaç duyduğunu benimsemiştir. Sonuç olarak insanların en kıymetli olanı canları ve yaşama haklarıdır. Arkasından ise önem taşıyan tek durum maldır.

Türkiye’de mirasın anlamı ve mirasa olan saygı islamiyetten öncede yer alıyordu. Yinede miras konusunda islamiyet sonrası daha güzel ve olumlu anlamlar getirilmiştir. Sonuç olarak Kur’an-ı Kerim’de bile mirasçıların hisseleri yani paylarının en açık şekilde izahı emredilmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz