Miras İntikali Nedir, Mirasın İntikal Süresi

/ 12 Ekim 2018 / 23.955 / 1 Yorum
Miras İntikali Nedir, Mirasın İntikal Süresi

Mirasın İntikal Süresi Nedir?

Miras bırakan kişinin vefat etmesi durumunda mirasın hak sahiplerine geçebilmesi için belirli bir süre içerisinde mirasçıların intikal işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Peki, mirasın intikal süresi nedir?

Miras İntikali Ne Demek?

Kişinin ölümünün ardından yasal mirasçıların vefat eden kişinin mallarını üstlerine almak için başlattıkları yasal sürece miras intikali adı verilir. Yani vefat eden kişiden kalan malların yasal mirasçılara geçebilmesi için yürütülmesi gereken prosedüre miras intikali denilmektedir.

Kişinin yasal mirasçıları

•Karısı / Kocası
•Çocuğu / Çocukları
•Annesi ve Babası
•Evlilik Dışı Akrabaları
•Yasal Olarak Edinilen Evlatlığı olarak kabul edilmektedir.

Miras İntikali Süresi

Veraset ilamı çıkarılarak kişinin yasal mirasçısı olduğunun kanıtlanması gerekir. Veraset ilamı süresi için bir sınırlama bulunmamakla beraber bu ilam istenilen zamanda çıkarılabilmektedir. Miras intikali içinde bir sınırlama bulunmamakla beraber reddi miras hakkını kullanmak isteyen kişilerin ise en geç 3 ay içinde reddi miras hakkını kullanmak için başvuruda bulunmaları gerekir.

Reddi Miras Ne Demek?

Ölen kişinin mal varlığı gibi borçları da yasal mirasçılarına devredilir. Ölen kişinin mal varlığından çok borcunun bulunması durumunda mirasçılarının bu mirası reddetme hakkına sahiptir. İşte kanunen tanınan bu hakka reddi miras denilir. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin Sulh Hukuk Mahkemesine şahsen başvuruda bulunarak mirası reddettiklerini sözlü olarak belirtmeleri gerekmektedir. Hakim yasal olarak gereken işlemleri gerçekleştirerek mirasın reddedilmesini sağlayacaktır.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler

Miras İntikali Nedir, Mirasın İntikal Süresi (1 Yorum)

  1. Eşimi 17 yıl önce kaybettim. Tapusu babaya ait olan evde 2 bekar kızıyla oturan kayınvaldem 3 yıl önce öldü. 2 çocuğumun bu evde miras hakkı olmasına rağmen orda oturuyorlar ve devir işlemi yapılmadı.Görüşmediğim için haklarımıne ne olduğunu öğrenmek istiyorum.