Ölen kişinin bıraktığı mal varlığının paylaşımı yasal mirasçılar tarafından gerçekleşmektedir. Mirasın mirasçılara intikali vefattan sonra veraset ilamı ile beraber miras bırakana ait varlıklar yasal yolla paylaştırılıyor. Mirasın paylaşımının gerçekleşmesi için ise veraset ve intikal vergisi beyanı yapılıp vergisinin ödenmesi lazım. Vergi beyanı yapılması konusunda belediye, vergi dairesi, trafik, banka, tapu gibi kurumların yazışarak bir sorunun olup olmadığını ortaya çıkarıyor.

Eğer mirasta anlaşmazlık olursa, mirasçıların ne kadar miras alacakları oran olarak hesaplanır. Eğer miras paylaşımında bir anlaşmazlık olursa miras kalan mülk mahkeme kararı ile satışa çıkarılmalıdır. Satış süreci sonrası ise miras kalan mülkten gelen gelir mirasçıların payları oranında mahkeme kararı sonrası paylaştırılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz