Mirasta Anneye Düşen Pay Nedir?

Medeni Kanun maddeleri kapsamında vefat eden kişilerin geride bıraktıkları miraslarının paylaşımları düzenlenmektedir. Buna göre vefat eden kişinin mirası yasal mirasçıları arasında paylaştırılır. Bu paylaşım için uygulamada olan özel maddeler bulunmaktadır. Peki, bu maddelere göre mirasta anneye düşen pay nedir?

Ölen Kişinin Mirası Nasıl Paylaştırılır?

Vefat eden kişinin ölümünden sonra dağıtılacak olan toplam mal varlığına miras adı verilmektedir. Kişinin vefat etmesi ile beraber ardında bırakmış olduğu mirası yasal mirasçıları arasında paylaştırılmaktadır. Baba, anne ve çocuklardan oluşan bir ailede babanın ölümü ile beraber anneye düşen payın hesaplanmasında kullanılan oranlar Medeni Kanun Kapsamında tüm detayları tek tek incelenerek belirlenmektedir. Ölen kişinin alt soyu, sağ kalan eşi, evlatlığı ve devlet yasal mirasçılar arasında bulunmaktadır. Altsoy olarak mirasbırakan kişinin birinci derece mirasçıları kabul edilirken çocuklar eşit olarak miras mirasçı olarak kabul edilir. Çocukların miras bırakandan önce vefat etmeleri durumunda ise miras hakları halefiyet yolu ile kendi alt soyları alır.

Mirasta Annenin Payı Nedir?

Sağkalan eşin mirastan alacağı payı mirasbırakan kişinin alt soyu ile beraber mirasçı olmaları durumunda mirasın dörtte biridir. Babanın vefat etmesinin ardından annenin mirasbırakanın anne ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olarak kabul edilmesi durumunda mirasın yarısını alma hakkı bulunmaktadır. Mirasbırakanın büyükanne, büyükbaba ve onların çocukları ile mirasçı olunması durumunda ise mirasın dörtte üçü anneye kalmakta olup tüm bunların olmadığı durumlarda tüm miras anneye kalmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz