Mirasta Eşin Payı

Ölen kişiden yasal mirasçılara kalan her türlü varlığa miras adı verilmektedir. Vefat eden kişiden kalan mal varlığının nasıl paylaştırılacağı ise Medeni Kanun içerisinde yer alan Miras Hukuku çerçevesinde belirlenmektedir. Mirasbırakan kişinin evli olması durumunda eşi de yasal mirasçılar arasında yer alır. Mirasta eşin payı içerisinde yer aldığı zümreye göre belirlenmektedir. Peki, mirasta eşin payı nedir?

Eşin Miras Pay Oranı Nedir?

Mirasta eşin hakkı beraber mirasçı olarak yer aldığı zümreye bağlı olarak belirlenmektedir. Eşle beraber mirasbırakanın çocuklarının da olması durumunda eşin mirastan payı ¼ olarak belirlenmektedir. Kalan ¾ oranındaki tutar ise çocuklar arasında paylaştırılır. Tek çocuk varsa kalan tüm pay bu tek çocuğa kalırken birden fazla çocuk olması durumunda çocuk sayısına göre bu pay bölünerek miras paylaştırılır. Miras bırakanın çocuğu olmaması durumunda mirasın yarısı eşe kalır ve kalan diğer yarısı ise mirasbırakanın anne ve babası arasında paylaştırılır. Anne ve babanın vefat ettiği durumlarda miras bir alt soy olan kardeşler arasında paylaştırılır.

Mirasbırakanın Kardeşlerinin Olmadığı Durumlarda Ne Olur?

Mirasbırakan kişinin anne ve babasının vefat ettiği, kardeşlerinin de olmadığı durumlarda miras bir üst soy arasında paylaştırılmaktadır. Bu paylaşım esnasında vefat eden kişiden kalan mirasın ¾ oranı eşe kalırken diğer kalan ¼ oranlık tutar ise üst soy arasında eşit bir şekilde paylaştırılarak miras paylaşımı gerçekleştirilmiş olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz