Mirasta Gaiplik Nedir?

Kişinin ölüm tehlikesi içerisinde iken aniden ortadan kaybolması durumunda ya da yakın çevresinin haberi olmaksızın uzun bir süre boyunca ortadan yok olması takdirinde hakkında gaiplik kararı verilebiliyor.

Mirasta Gaiplik

Bir kişinin ansızın ortadan kaybolması, öldüğünün kanısına varılması durumunda yakınları tarafından mahkemeye başvurarak gaiplik kararı veriliyor. Yakınların mahkemeye gaiplik kararı için başvurabilmeleri için ölüm tehlikesi içinde ise en az bir yıl, uzun zamandır haber alınamıyor ise en az beş yıl süre geçmesi gerekiyor.
Kişi hakkında gaiplik kararı verildiğinde, yasal mirasçıları kişinin ölümü gerçekleşmiş gibi mirasta hak sahibi olurlar. Fakat gaiplik kararının ardından kişinin ortaya çıkması durumunun gerçekleşmesi olasılığı ile mirasçılar, hem gaibin kendisine hem de diğer hak sahiplerine aldıklarını iade edeceklerini temin etmekle yükümlüdür.

Türk Medeni Kanununda Gaipliğin Yeri

Madde 32– Ölüm tehlikesi içinde kaybolan veya kendisinden uzun zamandan beri haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli olasılık varsa, hakları bu ölüme bağlı olanların başvurusu üzerine mahkeme bu kişinin gaipliğine karar verebilir. Yetkili mahkeme, kişinin Türkiye’deki son yerleşim yeri; eğer Türkiye’de hiç yerleşmemişse nüfus sicilinde kayıtlı olduğu yer; böyle bir kayıt da yoksa anasının veya babasının kayıtlı bulunduğu yer mahkemesidir.

Madde 33– Gaiplik kararının istenebilmesi için, ölüm tehlikesinin üzerinden en az bir yıl veya son haber tarihinin üzerinden en az beş yıl geçmiş olması gerekir. Mahkeme, gaipliğine karar verilecek kişi hakkında bilgisi bulunan kimseleri, belirli bir sürede bilgi vermeleri için usulüne göre yapılan ilânla çağırır. Bu süre, ilk ilânın yapıldığı günden başlayarak en az altı aydır.

Madde 34– Gaipliğine karar verilecek kişi, ilân süresi dolmadan ortaya çıkar veya kendisinden haber alınırsa ya da öldüğü tarih tespit edilirse gaiplik istemi düşer.

Madde 35– İlândan sonuç alınamazsa, mahkeme gaipliğe karar verir ve ölüme bağlı haklar, aynen gaibin ölümü ispatlanmış gibi kullanılır. Gaiplik kararı ölüm tehlikesinin gerçekleştiği veya son haberin alındığı günden başlayarak hüküm doğurur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz