Mirasta Tasarruf Hakkı

Bir kişinin vefat etmesi durumunda, sahip olduğu mal varlığı, yasal mirasçılarına bırakılıyor. Kişinin altsoyu, anne ve babası, kardeşleri ya da eşi bulunuyor ise miras bırakan kişi, mirasının saklı paylar haricinde kalan kısmında ölüme bağlı tasarrufta bulunabiliyor.

Mirasta Tasarruf

Miras, kişinin vefat etmesi durumunda mirasçılarına bıraktığı menkul ve gayrimenkuller oluyor. Miras bırakan kişi, bırakacak olduğu miras üzerinde mirasçılarının saklı paylarını da göz önünde bulundurarak özgürce tasarruf yapma hakkına sahip oluyor. Yasal mirasçılardan hiçbiri bulunmuyor ise miras bırakan kişi, mirasının tamamında tasarruf edebiliyor.

Tasarruf Edilebilir Kısmın Hesaplaması

Mirasta tasarruf edilebilir kısmın hesaplamalarında, terekenin miras bırakan kişinin vefat ettiği günündeki durumu göz önünde bulunduruluyor. Hesaplama yapılırken, miras bırakan kişinin borçları, cenaze giderleri, terekenin mühürlenmesi ve yazımı giderleri, miras bırakan kişi ile birlikte yaşayan ve onun tarafından bakılan kişilerin üç aylık geçim giderleri terekeden indiriliyor.

Mirasçıların Saklı Payları

– Altsoy için yasal miras payının yarısı,
– Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,
– Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri,
– Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması halinde yasal miras payının tamamı, diğer hallerde yasal miras payının dörtte üçü.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz