Mirasta Zümre Ne Demek?

Vefat eden kişinin arkasında bırakmış olduğu tüm mal varlığına genel olarak miras adı verilmektedir. Kişinin vefat etmesi ile beraber arkasında bırakmış olduğu tüm mirası yasal mirasçıları arasında zümre sistemine göre paylaştırılarak dağıtılır. Peki, mirasta zümre ne demek?

Zümre, Mirasta Zümre, Miras

Mirasta Zümre Sistemi Nedir?

Kanun koyucu tarafından belirlenen ve miras bırakanın vefat etmesi halinde onun yerine geçen kişiler Medeni Kanun kapsamında yasal mirasçılar olarak kabul edilmektedir. Mirasın intikal ettirilmesi sürecinde mirasçılık sırası uygulanmaktadır. Mirasçılara düşecek olan pay ise zümre sistemine göre belirlenmektedir. Kelime anlamı olarak takım, topluluk anlamına gelen zümre miras konusunda ise vefat eden kişiden kalan mal varlığının paylaştırılmasında dikkate alınacak olan grup anlamında kullanılmaktadır. Buna göre mirasta zümre 4 gruba ayrılır. Bunlar;

Mirasta 1. Zümre:

Mirasbırakan kişinin altsoyu aynı zamanda birinci zümreyi oluşturmaktadır. Bu zümre içerisinde vefat eden kişinin çocukları, torunları, torunlarının çocukları ve çocukların torunları yer almaktadır.

Mirasta 2. Zümre:

Üstsoy grubunda yer alan vefat eden kişinin annesi, babası, kardeşleri, yeğenleri ile bunların çocukları ve torunlarından oluşur.

Mirasta 3. Zümre:

Vefat eden kişinin büyükannesi, büyükbabası ile bunların çocukları olan dayı, amca, teyze, hala ve kuzenlerinden oluşmaktadır.

Mirasta 4. Zümre:

Vefat eden kişinin büyükannesi, büyükbabasının anneleri ve babalarıyla bunların alt soyları 4. Zümreyi oluşturmaktadır. Ancak dördüncü zümreye miras hakkı düşmemektedir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz