Mirastan Feragat Nedir, Mirastan Feragat Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Miras bırakan kişi ile kendisine miras kalan kişi ya da kişiler arasında yapılan miras hakkı ile yasal mirasçılık hakkından vazgeçildiğini gösteren sözleşmeye mirastan feragat sözleşmesi adı verilir. Peki, mirastan feragat nedir, mirastan feragat sözleşmesi nasıl yapılır?

Mirastan Feragat Nedir?

Kişinin elde ettiği ya da sahip olduğu bir haktan kendi isteği ile vazgeçmesine feragat adı verilmektedir. Mirastan feragat da kişinin yasal olarak hak etmiş olduğu bir mirastan ya da yasal mirasçılık hakkından kendi isteği ile vazgeçmesi işlemine denilmektedir. Mirastan feragat işleminin yapılabilmesi için mutlaka mirasbırakan kişinin hayatta olması gerekir. Koşullu mirastan feragat ve koşulsuz mirastan feragat olmak üzere 2 farklı türde yapılabilmektedir.

Mirastan Feragat Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Mirastan feragat işleminin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka mirastan feragat sözleşmesi düzenlenmesi gerekir. Kişi bu sözleşme ile miras hakkından tamamen vazgeçebileceği gibi bu hakkın belirli bir kısmından da vazgeçebilir. Henüz doğmayan bir haktan vazgeçilmesi nedeni ile çoğu hukukçu tarafından eleştirilmekte ve geçerliliği sorgulanmaktadır. Medeni Kanunda yer alan 528. Madde mirastan feragat sözleşmesini içermekte olup bu feragat sözleşmesini imzalayan kişinin doğacak tüm miras haklarından vazgeçtiğini göstermektedir. Bunun aksini gösteren bir madde sözleşmede yer almadığı sürece feragat edenin alt soyu da miras hakkından çıkarılmış olur. Geçerli olarak kabul edilebilmesi için mutlaka resmi vasiyetname şeklinde iki tanık üzerinde resmi memur tarafından düzenlenmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz