Mirasçı ve miras bırakan kişi ile arasında geçen mirasçının haklarından vazgeçmesi ile yaptığı sözleşmeye ‘mirastan feragat sözleşmesi ’denilmektedir. Mirasçılar, miras feragat sözleşmesini imzalayarak kendilerine düşen mirası ve mirasçılık sıfatını kaybetmiş olurlar. Bu durum neticesinde mirasçı feragat sözleşmesini imzalayarak, sanki miras bırakandan önce vefat etmiş gibi miras durumu dışında kalacaktı. Eğer sözleşme belirli bir kişinin lehine yapılmış ve kişinin de mirasçı olmasına engel bir durum oluşması ve ilgili bir sebep ortaya çıkması durumunda feragat hükmünden düşmüş olarak sayılır.

Mirastan Feragat Sözleşmesinin Geçerliliği

 

Mirasçı mirastan feragat sözleşmesini resmi vasiyetname şeklinde düzenlemesi gerekmektedir. Bu sebeple resmi memur sulh hakimi, noter veya kanunla kendisine bu yetki verilmiş olan diğer kişiler ile de sözleşme yapılabilmektedir.

2019 Yılı için Mirastan Feragat Sözleşmesi

 

……………. dairemize gelerek söze başladı; ” Benim maliki olduğum, ……. tapunun bağımsız bölüm dolayısıyla miras yoluyla intikal edecek tüm değerlerden mirasçı olan oğlum…….. ‘ya intikal edecek miras payı karşılığı kendisine ……-TL (…… Türk Lirası) elden nakit olarak ödedim. Bunun karşılığında kızım ………., kendisi dışındaki diğer mirasçılar lehine benden düşecek ve intikal edecek miras hakkından FERAGAT edecek ve benden dolayı hiçbir miras hakkı talep etmeyecektir.” diyerek sözlerini bitirdi. Diğer taraf, ……………….. söze başladı: ” Ben de babam …………….’nin yukarıdaki sözlerini aynen kabul ederim. Kendisinden ……. TL(………. Türk Lirası) elden nakit olarak aldım.

Bunun karşılığında babam ……..’nin maliki olduğu…. taşınmazdan kanuni mirasçı sıfatıyla miras yoluyla bana intikal edecek tüm değerlerden dolayı miras hak ve payımdan FERAGAT ettim. Bu mirastan dolayı hiçbir hak ve alacak talep etmeyeceğim. Söz konusu mirastan feragatimi babam ……’nin, benim ve benim altsoyum dışındaki diğer kanuni mirasçılar lehine yapıyorum.” diye sözlerini bitirdi. Sözleşme okunmak üzere kendilerine verildi.

Okudular ve sonra imza edildi. Vasiyetçi Ad Soyadı-İmza Diğer Taraf Ad Soyadı-İmza Noter İmza mühür Yazılan Mirastan Feragat Sözleşmesi‘ni okuduk, son isteklerimizi tamamen kapsadığını noter önünde ve aşağıda adları ve kimlikleri yazılı tanıklara bildiriniz.

Tanık Ad ve Soyadı-İmza

Tanık Ad ve Soyadı-İmza

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz