miras

Mirastan Red Nasıl Yapılır?

Miras bırakanın kendisine ya da yakınlarına karşı işlenen ağır bir suçun bulunması ya da mirasçının yine miras bırakanın kendisine ya da aile üyelerine karşı aile hukuku kapsamında doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda mirastan mahrum bırakma hakkının kullanımı ortaya çıkmaktadır. Peki, mirastan mahrum bırakma nasıl olur?

Mirastan Mahrum Bırakma Nasıl Yapılır?

Mirastan mahrum etme şartları ortaya çıktıysa bu durumda mirasçı mirastan mahrum bırakma işlemleri yapılabilir. Mirastan çıkarma işlemi noter onayında vasiyetname yazılarak yapılabileceği gibi aynı zamanda tüm mirasçıların ve miras bırakanın yine noter onayına giderek yapacağı bir sözleşme ile de yapılabilir. Ancak mirastan çıkarılma nedeninin haklı bir neden olması ve bunun kanıtlanması şarttır. Örneğin babanın sadece çocuğunun kendisi ile daha az ilgilendiğini belirterek onu mirastan çıkarması söz konusu değildir.

Mirastan Çıkarma Sebebi Kanıtlanmalıdır

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında mirastan mahrum bırakma nedenleri arasından haklı bir nedenin bulunması ve bu nedenin kanıtlanmasıdır. Zira mirastan mahrum bırakılan kişinin açacağı itiraz davasında da diğer mirasçıların ve miras bırakan kişinin bu haklı nedeni kanıtlaması istenir. Bu tip davalarda ispat yükümlülüğü vasiyet alacaklısı ve mirastan çıkarmadan yararlanan mirasçıya aittir. Zaten hatalı olarak yapılan ya da nedenin ispatlanamadığı durumlarda mirastan mahrumiyet kararı iptal edilir ve kişi ya da kişilerin mirastan yararlanmaları sağlanır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz