Mirastan çıkarma, miras bırakanın saklı payları aslında mirastan kısmi veya tam anlamıyla mahrum bırakma yolu olarak bilinir. Mirastan mahrum bırakma sebepleri nedir? İşte merak ettiğiniz konular…

Mirastan mahrum bırakma sebepleri!

Mirastan çıkarma yada miras bırakanın saklı paylarından kısmen yada tamamen mahrum etmek için bir yol vardır. Mirasından uzak tutma işlemi ise tek taraflı bir işlemdir. Kanun kapsamında iki durumda mirastan çıkarma durumu olabilir.

Mirastan mahrum bırakma sebepleri nedir?

Saklı paylı mirasçı, mirası bırakan yada yakınlarına çok ciddi bir suç işlerse tek taraflı olarak mirasdan uzak tutulabilir. Burada değindiğimiz ciddi bir suç ise ceza hukuku anlamında suçun ne olduğu belli olması gerekmekte. Bu işlenen suç miras bırakanı yada yakınlarına yönelik olmalı. Mirasçılıktan çıkarmada suçun işlenmiş olması gerekmektedir. Daha sonradan suçun affolması gibi durumlar ise bir önem teşkil etmiyor.

Mirastan mahrum bırakma sebepleri!

Cezai mirasçılık işlemlerinde ise kanun kapsamında söz konusu edilen haberlerden ikincisi; saklı paylı mirasçının, mirası bırakana yada aile üyelerine yönelik hukuksal doğan sorumlulukları yerine getirmemesi durumunda karşımıza çıkmaktadır.

Örnek verecek olursak eğer, mirası bırakanın oğlu tüm gelirini kumara yatırıp çocukları ve eşiyle ilgilenmemesi yada çocuklarını terk edip, başka birileri ile yaşaması olarak ifade edilebilir.

Sizlerinde mirastan mahrum etme olarak veya daha farklı sorularınız olursa eğer, yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz