Mirastan Mal Kaçırma Davası Nasıl Açılır?

Ülkemizde en çok açılan dava türlerinin başında miras davaları gelmektedir. Özellikle de mirastan mal kaçırma davaları sıklıkla görülmektedir. Mirasbırakan kişinin bazı mirasçı ya da mirasçılarını bırakacağı mirastan mahrum kılmak için gerçek amacını gizleyerek hileli satışlar yapmasına mirastan mal kaçırma adı verilmektedir. Bu durumda haksızlığa uğrayan kişinin gerçekte kendisine hak düşen miras payını almak için mirastan mal kaçırma davası açma hakkı bulunmaktadır. Peki, mirastan mal kaçırma davası nasıl açılır?

Dava Açma Süresi Var MI?

Vefat eden bir yakınınızın sizi mirastan mahrum bırakmak için bu tip hileli bir satış yaptığını düşünüyorsanız mirastan mal kaçırma davası için mahkemeye başvuruda bulunmanız yeterli oluyor. Davayı açmak için bir süre sınırlaması uygulanmıyor ancak mahkeme ne kadar kısa sürede açılırsa taşınmazın el değiştirme ihtimali düştüğü için davanın sonuçlanma süresi kısalıyor.

Mirastan Mal Kaçırma İle İlgili Emsal Yargıtay Kararları

-Murisin gayri resmi karısına düşük bedel ile yaptığı tapulu taşınmaz satışı, satış olmayıp bağış olduğundan geçersizdir ve temliki iptali mirasçılar tarafından istenebilir.(HGK.03.02.1982-1/464-77)

-Saklı pay sahibi olsun ya da olmasın muvazaalı sözleşmenin yapıldığı tarihte mirasçı durumunda olmayan, ancak sonradan mirasçılık hakkını kazanan kişiler de muris muvazaasında dava açabilirler.(HGK.25.09.1996-1/440-638)

-Alınmış gözüken satış bedelinin ölümden sonra tereke tespitinde çıkmayışı mal kaçırma amacını doğrular. Miras bırakanın mirasçılarına kalacak olan tek malını mirasçılardan birine bağış biçimindeki işleminde mal kaçırma kastı açık olup ayrıca kanıtlanması gerekmez.

-Hakkı çiğnenen tüm mirasçılar BK.m.18 hükmüne dayanarak pay oranında iptal ve tescil davası açabilecekleri gibi taşınmazın terekeye döndürülmesini de isteyebilirler.

-Kendisinden Mal Kaçırılan Mirasçı Davacı, Murisin Ölüm Tarihinden Başlayarak Dava Tarihine Kadar Ecrimisil İsteyebilir.(3.HD.04.04.2006-1828/3598)

-Dava hakkı murisin ölüm tarihinde mirasçı olma durumuna göre belirlenir yani miras bırakanın ölüm tarihinde mirasçı olan bir kişinin temlik (tapudaki devir) tarihinde mirasçı olup olmadığının aranmasına gerek yoktur.( Yargıtay 1,HD.12.02.2008-10825/1589) Örneğin: Miras bırakanın muvazaalı temlikinden sonra evlat edindiği veya evlendiği kişinin yahut ana rahmine düşen çocuğun dava açma hakkı vardır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz