Mirastan Mal Kaçırma

Bir kişinin, mirasçısını sahip olduğu miras hakkından mahrum bırakmak adına karşılıksız kazandırmaları satması ya da ölünceye kadar bakma sözleşmesi olarak göstermesi durumu, mirastan mal kaçırma olarak karşımıza çıkıyor.

Miras Muvazaası

Miras muvazaası ya da mirastan mal kaçırma, kişinin vefat ettikten sonra ardından bırakacağı mirastan, yasal mirasçılarını mahrum bırakmak adına mal varlığını, mirasçılardan birine satmış gibi göstermesi durumu olarak karşımıza çıkıyor. Mirastan mal kaçırma konusunda mağdur olan mirasçı, dava açarak resmi sözleşmenin mirastan mal kaçırma nedeni ile geçersiz olduğunun tespit edilmesini ve tapu kaydının iptal edilmesini talep edebiliyor.

Mirastan Mal Kaçırma Davası

Mirastan mal kaçırma davası, miras bırakan kişinin vefat etmesinin ardından herhangi bir zaman açılabiliyor. Davanın herhangi bir hak düşürücü süresi ya da zamanaşımı bulunmuyor. Mirastan mal kaçırma davası, asliye hukuk mahkemelerinde açılabiliyor.

Mirastan Mal Kaçırma Davasında Dikkat Edilen Konular

Mirastan mal kaçırmaya dayalı açılan tapu iptali ve tescili davalarında miras bırakan kişinin gerçek iradesi araştırılıyor. Ayrıca miras bırakan kişi ve miras bıraktığı kişinin mali durumu, aile içi sosyal ve beşeri ilişkiler, yörenin gelenekleri, toplumsal eğilimleri, olayların olağan akışı, miras bırakan kişinin sözleşmeyi yapmakta haklı bir nedeninin olup olmadığı ve satış bedeli ile sözleşme tarihindeki gerçek değer arasındaki farka dikkat edilip, detaylıca araştırılmasının ardından değerlendirme yapılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz