Kişinin ölümü halinde sahip olduğu varlıkların tümü yasal hak sahiplerine miras olarak kalır. Kişinin kanunlarla belirlenen yasal mirasçılarının yanı sıra vasiyet hazırlayarak mira

Mirastan Yoksunluk Nedir?
Kişinin ölümü halinde sahip olduğu varlıkların tümü yasal hak sahiplerine miras olarak kalır. Kişinin kanunlarla belirlenen yasal mirasçılarının yanı sıra vasiyet hazırlayarak mirasçı olarak belirlediği farklı kişilerde bulunabilir. Miras konusunda en çok anılan terimlerden biride mirastan yoksunluk terimidir. Peki, mirastan yoksunluk nedir?
Mirastan Yoksunluk Ne Demek?
Kelime anlamı olarak mirastan mahrumiyet hakkında gelen mirastan yoksunluk ortaya çıkan nedenler dolayısı ile kişinin yasal olarak mirasçı görünmesine rağmen bu mirastan pay alamaması anlamına gelmektedir. Genelde miras bırakan kişilerin bu miras nedeni ile hala hayattayken yasal mirasçıları tarafından kötü niyetle zarar verilmesini önlemektir. Çünkü yapılan bu kötü niyetli davranışların tespit edilmesi durumunda mirasçıların mirastan men edilmesi tehlikesi bulunmaktadır. 
Mirastan Yoksunluk Nedenleri Nelerdir?
Mirastan yoksunluk için uygulanan en ciddi neden kişinin miras amacı ile miras bırakacak olan kişiyi öldürmesi ya da öldürmeye teşebbüs etmesidir. Buna ek olarak miras bırakan kişinin kasti olarak ve hukuki kuralları hiçe sayarak ölüme bağlı tasarruf yapamayacak duruma getiren yasal mirasçıların da mirastan pay almaları söz konusu değildir. 
Yine;
Miras bırakanın ölüme bağlı bir tasarruf yapmasını veya böyle bir tasarruftan dönmesini aldatma, zorlama veya korkutma yoluyla sağlayanlar ve engelleyenler, 
Miras bırakanın artık yeniden yapamayacağı bir durumda ve zamanda ölüme bağlı bir tasarrufu kasten ve hukuka aykırı olarak ortadan kaldıranlar veya bozanların mirastan pay almaları yasaklanmaktadır. 
Ancak miras bırakanın affetmesi durumunda mirastan yoksunluk ortadan kaldırır. Yine mirastan yoksunluk kişinin kendisini etkilemektedir. Yani mirastan yoksun kılınan kişinin alt soyu mirasçı olmaya devam eder. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.