Motif Çıkma Nedir Sınırları Ne Kadardır?

 

Motif çıkma kelimesi özellikle müstakil ev sahipleri için oldukça merak edilen konularda olurken, motif çıkma nedir, sınırları ne kadar gibi bilgiler de oldukça sık araştırılmaktadır. Biz sizlere motif çıkma hakkında bilgileri araştırdık ve buna göre sizlere bu konu hakkında edindiğimiz bilgileri paylaşacağız.

Motif çıkma, imar yönetmeliğinde kullanılan terimler arasında yer almakta olup, yapılmış ve imarı alınmış olan bir evin kendi parsel sınırları içerisinde büyümesi anlamına gelmektedir. Motif çıkmada kapalı ve açık şekilde büyüme gerçekleşmesi mümkündür. Fakat burada tek şart kendi sınırları içerisini aşmaması çayyolu nakliyat gerekmektedir. Kendi bahçe hudutlarını aşması durumunda ise yıkım ve eski haline getirme zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun için kendi parsel alanlarını aşmadan çıkma işlemi yapılabilir.

Motif Çıkma Sınırları Ne Kadardır?

 

Motif çıkma sınırları kapalı ve açık olarak değişkenlik göstermektedir. Buna göre ise genel olarak motif çıkma sınırı ortalama 1.50 metre olurken, bu rakamı aşmaması gerekmektedir. Eğer ki katlarda motif çıkma uygulanacak ise bu durumda ise 0.20 metreyi aşmaması gerekmektedir. Fakat üstü açık teras, balkon gibi genişletme işlemleri için eğer ki zemin kat veya giriş kat ise 2.50 metreyi aşmamak şartı ile çıkma yapılabilir. Süs amacı ile de motif çıkma yapılabilir. Bunun dışında ise konutları büyütmek amacı ile de motif çıkma söz konusu olması da mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz