Muacceliyet Nedir?

 

Muacceliyet borç ve alacaklı ilişkisi ile ilgilidir. İpotekli borç senedi üzerinde belli edilen alacağın vadesinin dolması veya şartların gerçekleşmesi nedeniyle borcun, borçludan resmi olarak istenmesi muaccel olur.

Muacceliyet ile ilgili açıklamalar Türk Medeni Kanununda ve Borçlar Kanununda açıklanıyor.

Borçlar Kanunu

 

Bir malvarlığını veya işletmeyi her haliyle satın alan bu durumu alacaklılara bildiren, Ticari işletmeler için Ticaret Sicili Gazetesinde, diğerleri için Türkiye genelinde dağıtım yapan gazetelerde ilanen duyurulduğu tarihten itibaren onlara karşı mal varlığından veya işletmedeki borçlardan sorumlu olmak.

İlaveten iki yıl süre zarfında önceki borcu ve devralan kişi müteselsil olarak borçlu olur. Belirtilen süre muaccel borçlar ve bildirme veya duyurma tarihinden; sonradan muaccel olacak borçların muacceliyet tarihi itibari ile işlemeye başlaması olarak tanımlanıyor.

Borçların bu yolla üstlenilmesinin ortaya çıkaracağı sonuç, dış üstlenme sözleşmesinden doğan sonuçlarla aynıdır.

Devralan kişi tarafından bildirme veya ilanla duyurma yapılmaz ise ikinci fıkrada belirtilen iki yıllık süre işlemeye başlamaz.

Satış Bedelinin Muacceliyeti ve Faizi

 

Madde 234 de belirtildiğine göre aksine bir sözleme bulunmuyorsa satılan alıcının zilyetliğine girmesi durumunda muaccel olur.

Alıcı maldan ürün veya diğer verim elde etmesi mümkünse veya imkânına sahipse ya da faiz istenebileceği konusunda bir teamül varsa, belirli günün geçmesi temerrüt gerçekleşmesi durumunda ihtara gerek kalmaksızın satış bedeline faiz istenebilmektedir.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz