Muafiyetten Haberi Olmayanlar, Boşuna Emlak Vergisi Ödemeyin!

Yılda iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisini, gayrimenkul sahibi olan herkes ödemekle yükümlüdür. Fakat belli ölçülere göre muaf tutulmanız da mümkün.
Tek mesken sahibi olanlar, söz konusu mesken 200 metrekareden büyük olmadığı takdirde ve başka herhangi bir gelirleri bulunmadığı takdirde emlak vergisini ödemekle yükümlü olmuyorlar. Muafiyet için bir dilekçe yoluyla belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor.

Muaf tutulması gerekirken, bundan haberi olmayanlar bazen bu vergiyi ödeyebiliyorlar. Bir dilekçe yardımı ile belediyeye müracaat edildiği takdirde, boşuna ödenen emlak vergisini geri alabilmek mümkün. Emlak vergisi iadesi için hazırlanan dilekçenin örneği şu şekilde;

Tarih : …./…/….
……………………. BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Emlak Vergisi Kanununun 8. maddesi uyarınca aşağıda vasıfları açıklanan meskenime indirimli vergi nispeti uygulanmasını talep ediyorum.

– Hiçbir gelirim bulunmamaktadır.
-Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2’yi geçmeyen tek meskenim dışında başka meskenim bulunmamaktadır.
– Bu meskenimi muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil, daimi olarak kullanmaktayım.

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu kabul eder, gereğini arz ederim.

ADRES:
MÜKELLEF
Adı  ve Soyadı
(İmza)

GAYRİMENKULÜN:
Bina Vergisi Sicil No:………………………….
Belediyenin Adı   :……………………
Mahallesi     :…………………..
Cadde ve Sokağı     :……………..
No:     :………….

Pafta No:
Ada No:
Parsel No:
……………….
……………….
……………………

EKLER
1) Vergi mükellefiyetinin bulunmadığına dair belge.
2) T.C. Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinden alınan ve aktif sigortalı olmadığını gösterir belge.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz