Muayyen mal vasiyeti, miras bırakanın belli bir mal ya da hakkını vasiyetname ile bir başkasına bırakma işlemidir. Muayyen mal vasiyeti, gerçek ve tüzel kişiler için amaç etrafında toplanan insan topluluğu da gerçekleştirebiliyor. Hayvan ya da diğer canlı, cansız varlıklara mal vasiyeti olmadığını da belirtelim. Eğer bu yönde bir talep gelirse bu durum mirasçılara yüklenen bir yükümlülük olarak kabul ediliyor.

Bu duruma örnek verecek olursak; “Ağrı’da yer alan dairemi kedim Maviş’in barınması için bırakıyorum” Bu tarz durumların karşısında mirasçılara yüklenmiş mükellefiyet sayılır. Eğer muayyen mal vasiyeti, birden fazla kişiye yapılır ve payları belirlenmezse bu pay eşit bir şekilde kabul edilir. Vasiyetnamede öngörülen malın ve bırakılan kişilerin belli olması gerekiyor. Kişi belli değilse ya da belli edilemiyorsa yapılan vasiyet geçersiz sayılır.


İntifa hakkına sahip olan kişi intifa hakkını vasiyet edemez. Ölümden sonra intifa hakkı sona erer. Bu durum sonucunda da vasiyetnamenin bu bölümü hükümsüz olarak sayılır. Kanuni veya atanmış mirasçıya isteğe göre belirli bir malda bırakılabilir. Mirasçı tarafından bu miras kabul edilmese kendi lehine vasiyet edilen belirli mal talep edilir.

Vasiyet edilen malların bir kısmı ya da hepsi üzerinden mirasçıların birine ya da birkaçına intifa hakkı da taşınabileceğini belirtelim. Kişinin kendisi ya da sahip olduğu taşınmaz lehine hakları varsa, vasiyetname sayesinde bu haklarlardan kendi isteğiyle vazgeçebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz