Mücavir nedir? Mücavir yörelerde yer alan, komşu anlamına gelmektedir. Komşu alan anlamında olan bu duruma yönelik, imar mevzuatında nüfus artışında kaçak ve düzensiz yapılaşmanın önüne geçmek adına, tarım alanları, su kaynakları ve tarihi önem taşıyan alanları koruma ve güzel bir proje gerçekleştirmek için mücavir alan düzenlemeleri bulunmaktadır.

Mücavir alan ve sınır belirleme

Mücavir alan, belediye sınırları dışında yer alan ve imar planları bakımından belediyenin denetleyeceği alanlara denir. Mücavir alanın belediye sınırlarında yer alması zorunlu bir durum olarak ifade edilmemiştir. Mücavir alanlar köyleri kapsamaktadır. Mücavir alanların sınırlarını belirleme konusunda şöyle bir açıklama yer alıyor. Belediye sınırları dışında kalan bölgelerde imar faaliyetlerinin yapılması adına Belediye Meclisi ve İl İdare Kurulu’nun almış olduğu karar ile Valilikler tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onay vermesi için gönderilecektir. Gelen onaya göre hareket edilir.

Mücavir alan sınırları nedir?

Belediye sınırları ile belirlenmişse bir idari sınır olur ancak mücavir alan sınırının bir yetki sınırı olduğunu belirtelim. İmar mevzuatına göre mücavir alanların yetki sınırı oluşturdukları belirtilmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz