Muhdesat nedir? Muhtesat anlam bakımından herhangi bir taşınmazın üzerinde mülkün sahibi değil ama başka birinin yada birilerinin yetkisi olmasıdır. Bu durum bir çiçek bile olabilir. Yani, taşınmazda herhangi bir imar aşamasından sonra karşımıza çıkan bölümlenmiş parçalarda taşınmazın önceki sahibinin bir çiçeği yada bir yapısının olma durumu olabilir. Burada ise daha önceki hissesi olanlara muhdesat diyoruz.

Kısa bir örnek verirsek eğer, bir bahçe aldınız, eski sahibinin o bahçede bir ağacı var. Bir yapısı olduğu için o kişiye muhdesat diyoruz.

Muhdesat Terkini Nedir?

Tapu kütüğünde yer alan beyanlar sütunlarında muhdesatın yer aldığını belirtelim. Muhdesat terkini ilk olarak hissedarların üzerinde bir hak durumu olması ve bu yapının yok olması yada hakkından vazgeçmesi üzerine gerçekleşmektedir. Hak sahibi de isterse muhdesat terkini başlayabiliyor. Hak sahibi ise bunu tescil istem belgesi ile yapıyor. Belge tabii ki hak sahibinin talebiyle yetkililer ile beraber düzenlenmektedir.

Muhdesat Aidiyet Davası Nedir?

Muhdesat aidiyetinin tespiti üzerine dava durumu meydana gelirse, ortaklığın giderilmesi ve yargı durumunda muhdesatın davacısından meydana getirilmiş olduğu otomatik olarak kabul edenlerin haricinde taşınmazlarda paydaş tüm tarafların olması mecburidir.

Sizlerinde Muhdesat hakkında soruları veya davalarınız varsa eğer, merak ettiğiniz durumları veya soruları alt kısımdan bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz