Muhtar azası nedir, ne iş yapar, muhtar azasının görevler nelerdir, muhtar azası nasıl olunur, muhtar azası kaç kişi olur? İşte tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız eğer doğru yerdesiniz. 

Yerel seçimlere kısa bir süre kala seçimlerle beraber seçilecek olan kişileri ve görevlerini daha yakından bilmek istiyoruz. Yerel seçimler ile seçilecek kişilerden birisi ise muhtar azası olarak bilinir. Peki muhtar azası nedir, görevleri nedir?

Muhtar azası kimdir, ne iş yaparlar?

Tüm köylerde yer alan köy derneği, köy muhtarı ve ihtiyar meclisi bulundurulması şarttır. Azalar bu ihtiyar meclisinde yer alan muhtarlara bazı konularda yardımcı olacak olan kişidir. İhtiyar meclisi en az hafta 1 kez toplanır ve köyle alakalı sorunları belirler ve bunlara çözüm üretir. Muhtar azaları ise köy halkı içerisinde halk tarafından seçilir.

Muhtar azası nasıl olunur?

Muhtar azası olmak için bazı şartlar gerekmektedir. Muhtar azası olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız yada mahallede en az 6 ay oturmuş olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise muhtar azalığı için adınızı muhtar kağıtlarına yazdırarak katılım sağlayabilirsiniz. YSK gibi bazı yerlere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Ancak kamu görevinden men edilenler muhtar azası olarak seçilemezler.

Muhtar azaları maaş alır mı, ne kadar maaş alırlar?

Muhtar azaları, muhtarların olmadığı zamanda muhtarların vekili olarak görev yapmaktadır. Bu bakımdan gönüllü olan bir iş olmasıyla maaş veya ek ücret talep edilemez.

Muhtar azası kaç kişi olur?

Muhtar azası mahalle ihtiyar heyeti üyeliği için 8, köylerde ise 1000 nüfusa kadar 8, 1001-2000′ kadar olanlarda ise 10 ve 2000’den fazlalar da ise 12 kişi yazabilecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz