Muhtardan İzinli Yapılan Yapılar

Köylerin yetkili isimlerinden bir tanesi olan muhtar neler yapar sorusunun cevabını verelim ve konumuz ile ilgili muhtarın ne gibi konularda yetki sahibi olduğunu da görelim. Köy ve mezra yakınlarındaki yerleşik alanlara yapılacak herhangi bir yapı için muhtarlıktan izin almak gerekiyor ve bu izin ile birlikte sınırlar belirlenerek muhtar ilgili kurumlara belgeleri gönderiyor. Sınırlar belirlendikten sonra da binanın yapımına başlanıyor. Konut, hayvancılık için alan yaratmak ve yerleşik alan sahibi olmak için muhtardan izin almanız şart ve köy içerisinde resmi belge olmadan hareket etmeniz de yasalara aykırıdır.

Muhtarın şahsi izninden bahsetmiyoruz elbette, az önce söylediğimiz gibi gerekli prosedürler hallediliyor, gerekli belgeler hazırlanıyor ve eğer mümkünse sizlere o şekilde izin veriliyor. Fen ve sağlık kuralları da bu aşamada devreye giriyor ve prosedürlerden bir tanesi de budur diyebiliriz. Fen ve sağlım kurallarına uygunluk, valilik tarafından kararlaştırıldıktan sonra sıra muhtara geliyor ve muhtarın da izni ile bina yapımına izin veriliyor. Bu binalar genellikle hayvancılık ile ilgilenecek çiftçilerin ya da kimselerin yapmak istediği ticari binalar olarak görülüyor ancak yalnızca bu tarz bir yapı değil, konut için de muhtardan izin almanız şarttır. Köyde sürekli ikamet etmeyen kimseler için valilik ile görüşmeleri yeterli olacaktır ancak bu alanda sürekli olarak oturacak ve sürekli bir kullanım sağlayacak kişilerin muhtardan izin alması gerekiyor. Genellikle gurbetçi vatandaşlarımız bu evleri belli dönemlerde kullanıyor, bu yüzden yalnızca valilik izni yeterli oluyor.

Daha detaylı prosedür için sizler de köy muhtarı ile görüşebilir ve yapılacak bina hakkında kişiye detaylı bilgiler sunarak neler yapılması gerektiğini daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz