Müjde, Konutta Devlet Desteği Yüzde 25 Oldu!

Bankada konut hesabı açtıran kişilere verilen devlet desteği çıkarılan Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile beraber yüzde 25 seviyesine yükseldi. Kurulan yeni sisteme daha fazla kişinin katılmasını sağlamak amacı ile yapılan yasal düzenlemeler TBMM Genel Kurulunda görüşülen torba tasarı ile beraber meclis çatısından geçirildi kabul edilerek resmen yasalaştı.

Konut Hesabı Katkısı Yüzde 20’den Yüzde 25’e Çıkarıldı

Bankada para biriktirerek konut sahibi olunmasını teşvik etmek amacı ile uygulamaya sokulan konut hesabı ne yazık ki beklenen ilgiyi görmemişti. Hükümet bu sistemin daha iyi işlemesini sağlamak amacı ile sistemde bir dizi yeniliğe gitti. Bunlardan ilki konut hesabı açtıran kişilere verilen konut hesabı katkısı tutarının yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılması oldu. Buna ek olarak ilerleyen dönemlerde konut hesabı açan kişilere konut kredisi desteğinin daha düşük konut kredisi faiz oranları ile verilmesi gündeme getirilecek. Bu sayede ileride konut sahibi olma hayalleri kuran kişilerin bankada konut hesabı açtırarak birikimde bulunmaları teşvik edilecek.

Çeyiz Desteği De Arttırıldı

Konut hesabı gibi bir başka birikim yapmayı teşvik eden hesap türü olan çeyiz hesabı içinde yeni yasal düzenlemeler yapıldı. Buna göre çeyiz hesabında ödenen devlet katkısı yüzde 20’den yüzde 25 seviyesine çekildi. Yani eskiden 5 bin lira olarak uygulanan sınır 7 bin 500 liraya çekilmiş oldu. Konut kredisi desteği ise 20 bin liraya çıkarıldı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz