Mükellefiyet kelime anlamı yükümlülük olarak bilinmektedir. Hukuksal bir terim olarak karşımıza çıkan ve devletin kişinin rızası fark etmeden mecburi getirdiği görevlerin tamamına denir.

Kanun kapsamında yapılmış mükellefiyet tanımı kapsamında, kişiler mükellefiyet kurallarına göre gelen görevleri mecburi olarak yapmak zorunda olup, yapılmaması halinde bazı yaptırımlar ile karşı karşıya kalacakları belirtilmiştir. Kanunlar ile borç yada görev sahibi olan kişilere mükellef denir.

Vergi Kanunu kapsamında vergi borcu olan bir mükellefin olup olmaması ise gerçek yada tüzel kişiler olarak dile getirilmiştir. Mükellef olmak için hak ehliyeti olması yeterli sayılıp, fiil ehliyetine gerek yoktur. Kanun kapsamında hem dar hemde tam mükellefiyet yer almaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz