Mülga Ne Demektir?

 

Mülga hukuk terimleri arasında yer almakta olup, genellikle kanun, yasa, yönetmelik gibi konularda ön plana çıkmaktadır. Hukuk ile iç içe olan kişilerin sık sık karşısına çıktığı bu terim merak konusu olmakta olup, bunun üzerine mülga nedir, mülga kanunu ne anlama gelir gibi konular merak konusu olmuştur.

Mülga Nedir?

 

Mülga, yukarıda da belirttiğimiz üzere hukuk terimleri arasında yer alan ve merak edilen konular arasında yer almakta olup, kelime anlamı olarak eskitilmiş olarak bilinmektedir. Aynı zaman da bu terim varlığı kaldırılan, kapatılan anlamına da gelmektedir. Hukuk üzerinde ise mülga, yürürlükten kaldırılan anlamına da gelmektedir. Genel olarak bir kanun yürürlükten kaldırılarak yenisinin çıkması durumunda bu durum mülga anlamına gelmekte olup, bu şekilde de açıklamalar arasında yer almaktadır.

Mülga Kanunun Nedir?

 

Mülga kanun nedir konusunda sizlere örnek vererek anlatmak gerekir ise 10 yıl önce çıkmış bir kanunu varsayalım. Bu 10 yıl önce çıkan kanunun bugün itibari ile yayınlanan haber üzerine kanundan kalmış ise bu duruma mülga kanun olarak isimlendirilir. Eğer ki bu 10 yıl öncesinde çıkmış olan kanunun sadece bir maddesi kaldırılmış ise bu duruma ise mülga madde anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi çıkan kanunlar belli maddeler içermekte olup, bu maddeler ise kanunu belirlemektedir. Bazı kanunlar kaldırılmak yerine maddelerinde değişikliğe gidilmektedir. Bu durumda değiştirilen madde de mülga madde içerisinde yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz