Taşınır taşınmaz olan mallar üzerinde hakkı bulunan kişilere hak sunan mülkiyet çeşidi nedir? Mülkiyet sahibine yüklenen sorumluluk ile kısıtlamalar varsa nelerdir? Bugün sizlere merak ettiğiniz detaylardan bahsedeceğim.

Mülkiyet çeşitleri nelerdir?

Mülkiyet çeşitleri üçe ayrılmaktadır. Münferid, müşterek ve iştirak olarak biliniyor. Gelin beraber tek tek bu çeşitleri ve mülkiyetin sahibini inceleyelim.

Münferid (ferdi) mülkiyet 

Herhangi bir kimsenin, mülkiyet konusunda taşınır yada taşınmazlarının tamamı üzerinde tesis edilen haktır. Kişi kendisine sağlanan tüm yetkileri tek başına kullanabilir.

Müşterek mülkiyet

Birden fazla kişinin, herhangi bir malın tamamı üzerinde, bilinen miktar doğrultusunda, ancak fiilen taksim edilmemiş olan hisseleri olan, beraberlik sunan mülkiyet biçimidir. Malın birden fazla kişi tarafında satın alınıp, yada birden fazla kişiye bağışlanma sırasında müşterek mülkiyet ortaya çıkar.

İştirak halinde mülkiyet

Kanun kapsamında yada bir akitten dolayı birden fazla kimse arasında yer alan ortak mülkiyet biçimidir. Adi şirket ile eşler arasında mal ortaklığı durumu iştirak halinde mülkiyet örneği olarak ifade edebiliriz. Herhangi bir malik, kendi hissesini tasarrufta bulunamadığı gibi, ortak malın tamamı içinde tek başına tasarruf yapamaz. Ancak oy birliği ile bu durum mümkün olabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz