Müştemilat Nedir?

Müştemilat Ne Demektir?

Müştemilat kelime anlamı olarak eklenti demektir. Ana binaya, yani asıl yerleşim yapılan binaya yapılan ve özel bir işlevi olan eklenti yapıdır. Asıl binadan ayrı olarak inşa edilen müştemilat, odunluk, depo, ardiye, ahır, bahçe, balkon olarak yapılabilir. Bunların hepsi müştemilat olarak adlandırılmaktadır. Müştemilatı kullanma hakkı, müştemilatın bağlı olduğu konutun sahiplerine aittir.

Köylerde yerleşik olarak yaşayan kişilerin, yani köy nüfusuna kayıtlı kişilerin kullanmış oldukları konut, hayvancılık ve tarım amaçlı yapılan yapılar ve müştemilat yapı ruhsatına bağlı değildir. Yani bu kişilerin kullanmış oldukları müştemilat için yapı ruhsatı ve benzeri bir belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Sadece fen ve sağlık kurallarına uygunluk için valilik ve muhtarın iznine ihtiyaç duyulmaktadır.

Binaların odunluk ve kalorifer daireleri gibi müştemilatları binanın en alt katında, yani bodrum katında olmalıdır. Eğer binanın altından su çıkarsa veya zeminde sert kaya gibi bir unsur bulunursa bu durumda müştemilatın bina ile bağlantısı olmayan bir yere yapılması için belediyeden izin alınması gerekir. Binaya 3 metreden daha yakına kurulmaması, arka bahçede ve dışarıdan görülmeyecek şekilde yapılması ve müştemilatın çatı kısmı dâhil 2,5 metreden uzun olmaması gerekmektedir. Müştemilat ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğine bakmanız yararlı olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz