Müştemilat Nedir?

Asıl taşınmaza direkt olarak bağlı olan ancak bağımsız bölümün dışında kalan ve direkt olarak asıl taşınmazın kullanımına sunulan eklenti yerlere müştemilat adı verilmektedir.

Müştemilat Ne Demek?

Gayrimenkul sektöründe müştemilat genelde ana binaya ek olarak yapılan ve ana binada yaşayan kişilerin kullanımına tahsis edilen eklenti, bölüm ve yapılar müştemilat olarak anılmaktadır. Müştemilat olarak sayılan alanlara verilebilecek en güzel örnek binalarda yer alan kömürlük, bahçe, depo, taraça, balkon, avlu ve ahır gibi yapılardır.

Müştemilat Yapımı 

Müştemilat yapmak için yapı kullanma izni ve yapı ruhsatı alınma şartları bulunmamaktadır. Bu yapıların yapılmasında uyulması gereken kurallar Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği çerçevesinde belirlenmekte olup yine köy ve mezralarda yapılacak olan müştemilat ile kentlerde yapılacak olan müştemilatlar için uygulanan kriterler de farklı ele alınmaktadır.

Madde 4
“27) Yapının parsele oturacak bölümün yatay izdüşümünde kaplayacağı azami alandır. Bahçede yapılan eklentiler (müştemilat) taban alanı içinde sayılır.” Madde
33
“2) Binaların odunluk, kömürlük, kalorifer dairesi gibi müştemilat kısımları bodrum katlarda tertiplenir. Ancak zeminde su çıkması veya sert kaya olması halinde Belediyeden alınacak izin ile bu türlü müştemilat; arka bahçelerde, yoldan görünmemek ve çatının en yüksek noktası tabii zeminden itibaren (2.50) m. den yüksek olmamak, esas binaya (3.00) m. den fazla yaklaşmamak şartı ile yapılabilir.”
Madde 51
“Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında bir parselde köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak tarımsal ve hayvancılık amaçlı yapıların ve konut yapılarının müştemilat dahil taban alanı kat sayısı %40 ı geçemez.”
Madde 57
“Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile müştemilat binaları yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapı projelerinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilik görüşü alınmasından sonra, muhtarlıkça izin verilmesi ve bu izne uygun olarak yapının yapılması şarttır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz