Müştemilat Nedir Ruhsata Tabi Olması Gerekir mi?

 

Aslında eski dönemlerde kullanıldığı düşünülen ve eskiden isim olarak oldukça sık kullanılan müştemilat şimdiler de farklı isimler etimesgut evden eve nakliyat ile nitelendirildiği için anlam olarak ne olduğu merak edilmektedir. Buna göre ise müştemilat nedir konusu oldukça gündeme gelmiş olup, sizlere bu konu hakkında bilgiler verirken aynı zaman da müştemilat ruhsata tabi mi konusu hakkında da bilgiler paylaşacağız.

Kullandığınız evden ayrı olarak yapılmış olan ve kullanılan depo, ardiye, kömürlük, avlu, ahır, bahçe, balkon, taraça gibi bölgelere aslında müştemilat ismi verilmektedir. Müştemilat anlam olarak ise aslında ekleme olarak da bilinmektedir. Yani genel de ana binaya bağlı olarak yapılan ek yerlerdir. Müştemilat yapımı için belli başlı unsurlar bulunmakta olup, bunlardan birisi ise Kapıcı dairesi, garaj, odunluk, kömürlük, depo, mutfak, çamaşırhane gibi amaçlar dışında bu ek alanların kullanılması yasaktır. Aynı zaman da bir başkasının arazisine taşmadan ve kendi arazi sınırları içerisine uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

Müştemilat Ruhsata Tabi mi?

 

Müştemilat hakkında İmar Kanunu 21. Maddesi gereğince istisna olan bazı durumlar haricinde müştemilatlar ruhsata tabi mi konusunda tabi olarak açıklanmıştır. Eğer ki ruhsata tabi olmasına rağmen ruhsatı alınmamış ve izinsiz olarak kullanılıyor ise idari para cezası bulunduğu gibi yapılan ek yapının yıkımı da söz konusu olabilir. Bunun için müştemilatlar için de ruhsat alınması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz