Müşterek Arsa Ne Demek?

Ülkemizde emlak konusunda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de ortak mallardır. Daha çok büyüklerimizden kalan bu emlaklar kardeşler arasında paylaşılma anında büyük sorunlar ile karşımıza çıkar ve yine aile konutu değilse eşlerin ortak malları da paylaşımda büyük sıkıntılar yaratabilir. Yasal haklarınız olduğunu unutmayın ancak müşterek arsa konusunda biraz daha detaylı maddeler karşımıza çıkıyor, peki müşterek arsa tam olarak nedir? Fiilen paylaşılamayan ve akıbeti belli olmayan, hiçbir şekilde işlem yapılamayan ortak arsalara müşterek arsa adı veriliyor. Basit bir örnekle köyde sahip olduğunuz tarlar dedeniz tarafından kardeşler olarak paylaştırılıyor. 3 kardeşsiniz ve dedeniz de miras hakkında şuna şu kadar şeklinde bir açıklama yapmadıysa müşterek arsa haklarınız doğuyor. Paylaşımın detaylı bir şekilde yapılmaması belirsizliği de ortaya çıkartıyor, peki bu tarz bir durumda neler yapabilirsiniz gelin birlikte inceleyelim…

Mirasta herhangi bir oran belirtilmişse eğer arsanın ya da emlağın satışında bu orana göre pay sahibi oluyorsunuz ve satıştan kendi payınızı alabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir paylaşım yapılmamış ise ortak mal olarak herkes eşit pay alabiliyor. Beni daha çok severdi benim payım daha fazla gibi bir durum söz konusu değildir az önce de belirttiğimiz gibi eğer herhangi bir oran belirtilmemişse kim olursa olsun herkes eşit pay alacaktır.

Müşterek arsanın en büyük avantajı ve en güzel tarafı herkes payını satabiliyor, ya da gerekli şekilde değerlendirebiliyor. Arsanın diğer sahipleri bu aşamada herhangi bir müdahalede bulunamıyor, ya da izin vermiyorum şeklinde bir çıkışta bulunamıyor. Paylar eşit dağıtıldığı takdirde pay sahibi kişiler arsadan sahip oldukları payı satışa çıkarabilir, ya da yatırım amaçlı bir başkasına devredebilir, bu tip hakları ve daha fazlası mevcuttur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz