Müşterek İpotek Nedir ve Şartları Nelerdir?

 

Borç almak isteyen kişilerin bu borca karşılık olarak taşınmaz teminatı verdikleri işlemlere ipotek adı verilmektedir. Özellikle de bankadan kredi çekmek isteyen ancak düşük kredi notu ortalaması gibi sorunlar nedeniyle kredi kullanamayan kişiler ipotekli kredi paketlerini tercih etmektedir. Borç almak için ipotek işlemi yapılması durumunda farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan biride müşterek ipotek işlemidir. Peki, müşterek ipotek nedir ve şartları nelerdir?

Müşterek İpotek Nedir?

 

Aynı kişi tarafından kullanılan borç için birden fazla taşınmazın aynı anda ipotek edilmesi anlamına gelmektedir. Özelliklede yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilerin tek bir taşınmaz değerinin kredi bedelini karşılayamaması durumunda müşterek ipotek kullanılması söz konusu olur. Bu sayede borcun değerinin tümünün ipotek ile karşılanması mümkün olmaktadır. Müşterek ipoteğin söz konusu olabilmesi için mutlaka aynı borç için ipotek konulması gerekir. Yani iki farklı banka tarafından konulan ipotek sadece ipotek olarak kalır ve müşterek ipotek olarak kabul edilmez.

Müşterek İpotek Şartları Nelerdir?

 

Müşterek ipotek için aranılan tek şart aynı borç için aynı banka tarafından ipotek tesis edilmesidir. Bunun yanı sıra farklı kişilere ait olan taşınmazlar için ipotek konmasında hiçbir sakınca yoktur. Yani ipotek konulacak olan taşınmaz sahibinin buna rıza göstermesi durumunda farklı kişilere ait olan birden çok taşınmaza müşterek ipotek konulması mümkündür. Burada önemli olan tek nokta aynı borç için birden fazla taşınmaz tapusu üzerine ipotek şerhi konulmasıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz