Müşterek ve Müteselsil Sorumluluk

 

Müşterek ve müteselsil sorumluluk birbirleri ile benzerlik gösterseler ve karıştırlsalar da aslında ayrı kavramlar olarak karşımıza çıkıyor.

 

Müştereken Sorumluluk

 

 

Birden fazla kişinin, bir borç ya da zararın tamamının ödenmesi sorumluluğundan, kendi payları oranında sorumlu olması durumu olarak adlandırılıyor. Bu duruma Müştereken Sorumluluk denir.Birden fazla kişi için yalnızca müştereken sorumluluk kararı verilmiş ise alacaklı kişi, o borçluların her birinden yalnızca borçlunun kendi payına düşen kısmı tahsil hakkı oluyor. Dört borçlu bulunuyor ise ve toplam borç dört TL ise alacaklı kişi, her borçlu kişiden birer TL tahsil etme hakkına sahip oluyor.

 

Müteselsil Sorumluluk

 

 

Birden fazla kişinin, bir borç ya da zararın tamamının ödenmesi sorumluluğundan, zincirleme şeklinde ve tek başına sorumlu olması durumu olarak adlandırılıyor. Bu duruma Müteselsil Sorumluluk denir. Birden fazla kişi için yalnızca müteselsil sorumluluk kararı verilmiş ise alacaklı kişi, borcun tamamı için borçlular arasından yalnızca seçtiği bir tanesine müracaat etme hakkına sahip oluyor. Dört borçlu bulunuyor ise ve toplam borç dört TL ise alacaklı kişi, borçlular arasından seçmiş olduğu bir borçluya müracaat ederek dört TL’nin tamamını isteyerek borcunu tahsil etme hakkına sahip oluyor.

Hem müşterek hem de müteselsil sorumluluğun aynı anda mevcut olması durumunda alacaklı kişi, toplam borcunu tahsil elene kadar, dilediği borçludan dilediği kadar para tahsil etme hakkına sahip oluyor.

 

Müteselsil Sorumluluk Zamanaşımı

 

Borçlar kanununa göre birden fazla borçlu bulunması durumunda, borçtan sorumlu olmayı kabul eden kişileri kapsayan duruma müteselsil borçluluk durumu doğmaktadır. Müteselsil borçluluk durumunda alacaklı olan kişi tek bir kişiden bu borcu talep edebildiği gibi müteselsil sorumluluk zamanaşımı, Yargıtay kararı ile belirlenmekte olup, bu durumda belli bir süre sonunda görülmektedir.

 

Farklı sorularınız var ise lütfen yorumlarla bize dönüş yapın..

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz