Satılık Arsa Arşivi Bulma, Emlakçı Portföyüne Arsa Katma

Müşterim var ama elimde satacak arsam yok?

Emlakçılık tencerenin kapağa oturtulamadığı bir meslek… zaman zaman müşteriniz oluyor fakat elinizde satılacak gayrimenkul olmuyor ya da gayrimenkulünüz oluyor müşteriniz olmuyor. Emlakçı için müşteri belirli zaman aralığı geçtikten sona sabitleşiyor. Bu zamandan sonra müşterinin istediği özelliklere uygun gayrimenkul bulmakta sıkıntı yaşıyorsunuz.Siz müşteriye sunulacak portföyü genişletin ve işinizi profesyonel yapın yeterli. Arşiviniz ne kadar geniş olursa o kadar cok müşteri potansiyeli oluşturabilirsiniz.

Arsa Portföyü Nasıl Oluşturulur?

Daha öncesinde Sahibinden gibi ilan sitelerinden nasıl emlak arşivi oluşturulduğunu belirtmiştik. Bu gibi ilan siteleri haricinde arsa portföyü oluşturmaktan bahsedeceğiz.

Saha çalışması yapın

Saha çalışması yapmadan ofiste bekleyerek satıcıları ayağınıza beklemek deveye hendek atlatmak gibi bir şey olacaktır. Arsa portföyü için yapılması gereken bulunduğunuz bölgede araçla dolaşarak Arsalarda sahibinden satılık ilanları not alın. İnsanlar genellikle emlak ararken %80 olarak örnek verdiğimiz sitelerden arama yaparlar. Çünkü hedefledikleri gayrimenkulleri eleyerek hedefe ulaşmaya çalışırlar. Dolayısıyla emlak arayan bir müşteri o bölgede ya denk gelirse diye bir arayış içerisine girmez. Bu nedenle ilan sitelerine giriş yapmamış Arsalar, arsa üzerinde sahibinin yıkılmak üzere olduğu tabelalardan not alarak hedefli bir arşiv haline dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde not aldığınız arsaları ofise geçerek teker teker arayabilirsiniz. Bu sayede hem satıcı müşterilere kendinizi tanıtmış olur hemde arşivinizi genişletebilirsiniz.

Her yerde ilanı olan bir yeri arşivinize almayın

Dışarıda gördüğünüz ve sahibinden satılık her ilan potansiyel bir arşiv olmayabilir. Örnek olarak bir arsanın arazi içerisindeki tabelalar haricinden dükkan ve başka iş yerlerinde de reklamı bulunuyorsa bu ilana hiç bulaşmayın. Bazı satıcı müşteriler maymun iştahlı olup tüm emlakçılara o gayrimenkulu verir ve bir çok yere de ilanını bırakır. Boyle bir gayrimenkulü arşivinize eklemek size zarar verir. Kimsede olmayan gayrimenkulleri arşivinize katmaya çalışın. Mümkünse sözleşme yapın.

Bölgeden Uzaktaki Satıcılara Yönelin

İyi bir Arşiv oluşturmak için satılabilecek potansiyellerdeki gayrimenkullere odaklanın ve bu gayrimenkul sahiplerinin yerli halktan olmamasına özen gösterin. Çünkü satıcı kişiye ulaştığınızda, gayrimenkule uzak olduğu ve ilgilenemeyeceği için arsa ile ilgilenmeyi tamamiyle size verebilecektir. Bölge halkının satılık gayrimenkulleri her zaman arşiv oluşturmada risklidir. Bu arsalar genellikle tüm emlakçılarda ve ayakçı emlakçılarda mevcuttur. Müşteriler kendi açısından herkezde satışta olan bir gayrimenkulün sağlam bir emlakçıda görmek istemez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz