Müstesna Ne Demek?

Taşınmaz vergi rehberlerinin içerisinde en fazla yer alan terimler arasında bulunan müstesna kelimesinin anlamı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle de “vergiden müstesna ne demek?” sorusunun yanıtını arayan kişilerin merak ettikleri müstesna kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu tarafından açıklanmaktadır. Peki, müstesna ne demek, vergiden müstesna ne anlama gelir?

Müstesna Kelime Anlamı Ne Demek?

Ülkemizde yer alan kelimelerin anlamlarını açıklamakla görevli olan Türk Dil Kurumu anlamı çok merak edilen müstesna kelimesinin de anlamına yer vermektedir. Türk Dil Kurumu sözlüğü içerisinde müstesna kelimesinin anlamı “Bir bütünün veya kuralın dışında olan, kural dışı” olarak yer alıyor. Vergiden müstesna ise söz konusu verginin dışında tutulduğu anlamına gelmektedir. Vergilerde müstesna halleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Taşınmaz satışında KDV müstesnası

KDV Kanununun 17 nci maddesinin 4 numaralı fıkrasının;

-(p) bendinde, Hazinece yapılan taşınmaz teslimi ve kiralamaları, irtifak hakkı tesisi, kullanma izni ve ön izin verilmesi işlemleri,

– (r) bendinde, kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile taşınmazların satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler KDV den müstesnadır.

Emlak vergisinden müstesna halleri:

200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip ve yazlık eve sahip olmamak şartı ile;

– Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar

– Emekliler – Hiçbir geliri olmayanlar

– Şehit yakınları

– Dul ve yetimler

– Gaziler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Kira gelir vergisi müstesnası:

Kira gelir vergisinde 2013 yılında meskenlerde 3.200 TL’nin, işyerlerinde ise 26.000 TL’nin altında gelir elde edenler vergiden müstesna.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz