Müteahhit İskân Almazsa Dava Açılabilir Mi

/ 8 Kasım 2017 / 32 / yorumsuz
Müteahhit İskân Almazsa Dava Açılabilir Mi

Binanın yapım görevini üstlenen müteahhit aynı zamanda yapıya iskan almakla da yükümlü kılınıyor. Genelde arsa sahipleri müteahhitler ile anlaşarak ev sahibi olmayı tercih ederken

Müteahhit İskân Almazsa Dava Açılabilir Mi?
Binanın yapım görevini üstlenen müteahhit aynı zamanda yapıya iskan almakla da yükümlü kılınıyor. Genelde arsa sahipleri müteahhitler ile anlaşarak ev sahibi olmayı tercih ederken yapılan anlaşmaların büyük bir bölümü ciddi sorunlar ile sonuçlanıyor. Peki, müteahhit iskan almazsa dava açılabilir mi?
Sulh Hukuk Mahkemesine Dava Açabilirsiniz 
Yüklenici ile arsa sahibi arasında imzalanan sözleşmede yaşanan her türlü anlaşmazlık durumunda Sulh Hukuk Mahkemeleri yetkili kılınıyor. Yüklenicinin sözleşmede yer alan maddeleri tam olarak yerine getirmemesi, ayıplı olarak teslim etmesi ya da iskânı almaması gibi durumlarda Sulh Hukuk Mahkemelerine karşı dava açma hakkınız bulunuyor. Ancak ayıplı konut için açılacak olan davalarda 5 yıllık zaman aşımı sınırı uygulanıyor. Yani 5 sene içinde dava açmayan konut sahipleri ne yazık ki bu haklarını kaybediyor. Ancak satışı gerçekleştiren yüklenicinin bu ayıbı konutu satın alan kişiden hile yaparak gizlemesi durumunda zaman aşımı sınırı ortadan kalkıyor. 
Konu hakkında verilen pek çok emsal karar bulunurken ayıplı konut satışı yapan yüklenicinin konutu alan kişinin uğradığı zararı tazmin etmesi gerekiyor. Yine yüklenicinin tamamlayarak teslim ettiği taşınmazın iskânını da alması gerekiyor. İskân alınmasını engelleyen kusurların bulunması durumunda yine bu kusurların ortadan kaldırılması için yapılması gerekenleri yüklenicinin karşılaması gerekiyor. Son dönemde yapılan binalarda iskân genelde sorunsuz olarak çıkartılırken eski binalarda ise hala devam eden sorunlar yaşanıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.