Müteahhit Kaç Tane Daire Verir?

 

Boş arsa sahipleri veya mevcutta arsası üzerinde bir binası varsa müteahhit ile anlaşma yaparak arsanın veya binanın karşılığında yeni, sıfır daire alabiliyor. Peki, aralarında nasıl bir anlaşma oluyor, müteahhit kaç daire verir?

Müteahhit veya inşaat şirketleri ile arsa sahibi olanlar veya mevcutta bir yapısı varsa bu yapının yıkılarak yerine yenisinin yapılması şartı ile aralarında inşaat sözleşmesi yapılabiliyor. Arsa veya arsalarının üzerinde yapısı olan kişiler ise müteahhitler kaç daire veriyor şeklinde sorulara cevaplar aramaktadırlar.

Arsa Sahibi – Müteahhit Sözleşmesi

 

Yapılacak olan sözleşmede arsa sahibinin arsasını vermek şartıyla başka hiçbir gidere karışmadan inşaat şirketinin ya da müteahhittin arsa üzerine birbirinden bağımsız bölüm inşa ederek karşılığında daire almasıyla yapılan sözleşme olarak bilinir. Peki, müteahhit arsa hesaplaması nasıl yapılır? Arsa sahibi müteahhitlerden kaç tane daire alabilirler?

Arsa sahibinin payına düşen oranın artması daha çok binanın yapılacak olan yerin değerli bir yer olmasına bağlıdır. Tamamen arsa sahibine kaç adet daire verileceği imara göre belirlenmektedir. Buna göre müteahhit veya inşaat firması yeni gelişecek olan bir yere inşaat yapacaksa eğer risk alacağının farkında olur. Buna göre saire sayısı birim hesaplaması 100 – 25 arasında değişkenlik gösterebiliyor.

Arsa Sahibinin Avantajı ve Dezavantajı

 

Gelir paylaşımının üretimdeyken planlanması arsa sahibinin işine gelecektir.  Mevcutta arsasını vererek daire alacak olan kişinin iş bitiminde dairesine kavuşması beklenir. Eğer mülkün satılmasından sonra paylaşım yapılacaksa bu arsa sahibinin dezavantajı olacaktır.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz