Müteahhit Nereye Şikayet Edilir ?

Müteahhit’in esas tanımı; taahhüt işlerini üstüne alan kimsedir, yani Müteahhitler, taahhüt ettiği işleri yapma sözünü veren kişi, kurum ya da kuruluş olarak tanımlanıyor. Müteahhitler, mimarlarca tasarlanmış olan yapıyı tamamlamak için hem malzeme hemde çalışacak personel temin etmeyi, inşaatta yapılacak olan çalışma durumunun tamamını veya bir bölümünü yönetmekle sorumlu kişiye denir.

Müteahhit kişiler bir yapı çalışmasına geçmeden önce arsa sahipleri ile kat karşılığı anlaşması imzalaması gerekmektedir. Bu halde önce arsa için anlaşma söz konusu olur ve arsaya bir proje çizilir. Çizilen bu proje kapsamında belediyenin de proje için ruhsat vermesi gerekmektedir. Eğer belediye tarafından ruhsat verilmez ise yapıya bir çivi dahil çakılamaz.

Müteahhitin yetki belgesi, yapı ve tesisat alanlarında çalışan personellere MYK tarafından yetki verilmiş kurumlarca alınmış olması gerekmektedir. Müteahhit kişinin yapı ve tesisat çalışmalarında yetki belgesi olan personelleri çalıştırılması zorunludur. Eğer müteahhit bu durumlara uymuyorsa, doğru malzeme kullanmıyorsa ne yapılmalıdır?

Müteahhit Nereye Şikayet Edilir?

Eğer müteahhit söz konusu işleri yapmıyor, geciktiriyor veya yanlış yapıyor ise, maliye bakanlıkları ve belediyedeki beyaz masalara şikayet edilebilir. Şikayet edeceğiniz makam, söz konusu olabilecek şikayet durumuna göre farklılık gösterebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR

  1. Sayın bayan va baylar konyada sanat inşaattan site altinda dükkan aldım bir aya iskan alınır diye söylediler alladi pulladılar daireleri dükkanlari satip hadi sona yaklaşinca kalan eksiklere ne gelen ne bakan var birdaha bizi arsmayın aranızda para toplayın yaptirın iskaninuzı alin deyiyorlar kentsel dönüşüm nedeniyle arsa sahipleride satın alanlarda hep mağduruz lütfen sesimizi meclise duyurmak icin yol gösterin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz