Müteahhit Nereye Şikayet Edilir

/ 8 Kasım 2017 / 4.362 / 2 Yorum

Müteahhit Nereye Şikayet Edilir

Müteahhit Nereye Şikayet Edilir ?

Müteahhit’in esas tanımı; taahhüt işlerini üstüne alan kimsedir, yani Müteahhitler, taahhüt ettiği işleri yapma sözünü veren kişi, kurum ya da kuruluş olarak tanımlanıyor. Müteahhitler, mimarlarca tasarlanmış olan yapıyı tamamlamak için hem malzeme hemde çalışacak personel temin etmeyi, inşaatta yapılacak olan çalışma durumunun tamamını veya bir bölümünü yönetmekle sorumlu kişiye denir.

Müteahhit kişiler bir yapı çalışmasına geçmeden önce arsa sahipleri ile kat karşılığı anlaşması imzalaması gerekmektedir. Bu halde önce arsa için anlaşma söz konusu olur ve arsaya bir proje çizilir. Çizilen bu proje kapsamında belediyenin de proje için ruhsat vermesi gerekmektedir. Eğer belediye tarafından ruhsat verilmez ise yapıya bir çivi dahil çakılamaz.

Müteahhitin yetki belgesi, yapı ve tesisat alanlarında çalışan personellere MYK tarafından yetki verilmiş kurumlarca alınmış olması gerekmektedir. Müteahhit kişinin yapı ve tesisat çalışmalarında yetki belgesi olan personelleri çalıştırılması zorunludur. Eğer müteahhit bu durumlara uymuyorsa, doğru malzeme kullanmıyorsa ne yapılmalıdır?

Müteahhit Nereye Şikayet Edilir?

Eğer müteahhit söz konusu işleri yapmıyor, geciktiriyor veya yanlış yapıyor ise, maliye bakanlıkları ve belediyedeki beyaz masalara şikayet edilebilir. Şikayet edeceğiniz makam, söz konusu olabilecek şikayet durumuna göre farklılık gösterebilir.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Müteahhit Nereye Şikayet Edilir (2 Yorum)

  1. Bir firma bu kadar mısorumsuz olurçerduzenlemesi uçyıldır bakan yok naşıldenetim nasıl yönetim

  2. Bir kaç yıl önce aldığımız ev le ilgili bitmeyen yüzlerce sorun hakkında müteait i nasıl şikayet edebilirim

    22.08.2017 11:24:42