Müteahhit Olma Şartları Nelerdir?

Yüklenici anlamına gelen müteahhit yapılan sözleşme ile beraber sözleşmede belirtilen işi, projeyi ya da inşaatı yine sözleşmede belirtilen koşullar ile belirtilen süre sonuna kadar yapmayı taahhüt eden kişi veyahut da kurum olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda inşaat sektörünün büyük bir hızla büyümesi ve büyüyen bu sektörün devlet eli ile de desteklenmesi pek çok kişinin müteahhitlik işine ilgi duymasına neden olmaktadır. Peki, müteahhit olma şartları nelerdir?

Müteahhit Olmak İçin Gerekli Şartlar 

Son yapılan yasal düzenlemeleri ile beraber artık kanunen müteahhit olmak isteyen kişilerin mutlaka ilgili kurumlardan yetki belgesi alması gerekiyor. Bu belgenin üzerinde yer alan yetki belgesi numarası müteahhit tarafından yapılacak olan tüm projelerde kullanılmak zorunda. Yine müteahhit olmak isteyen kişilerin Ticaret Sicil Odası kaydı açtırmaları ve bu kayıt esnasında mesleklerini müteahhit olarak tecil ettirmeleri şartı da bulunuyor. Bunları yaptıran ve 18 yaşını resmen doldurmuş olan her Türk vatandaşı müteahhitlik yapabiliyor.

Müteahhit Olmak İçin İstenilen Belgeler

1.Kimlik fotokopisi
2.İlgili kurumdan verilen ve eksiksiz olarak doldurulan müteahhit başvuru formu
3.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına 300 lira başvuru parasının yatırıldığını gösteren banka dekontu

Gerçek Kişiler İçin İstenilen Belgeler

1.Kimlik fotokopisi
2.İlgili kurumdan verilen ve eksiksiz olarak doldurulan müteahhit başvuru formu
3.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına 1.000 lira başvuru parasının yatırıldığını gösteren banka dekontu
4.Ticaret Odası Kayıt Belgesi
5.Vergi levhası fotokopisi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz