Hükümetten İnşaat Sektörüne Yeni Düzenleme

 

Hükümet, inşaat sektörüne yeni düzenlemeler getirmek için düğmeye bastı. Meclise sunulan teklif kabul edilir ve yasalaşırsa eğer müteahhittin mali gücüne ve iş bitirme süresine bakılacak.

Geçtiğimiz gün meclise sunulan teklif inşaat sektörünü yakından ilgilendiriyor. Teklife göre yeni projelere başlanırken müteahhittin bazı kriterleri yerine getirmesi amaçlanıyor. Bu kriterlerden bazıları ise mali gücü ve işi bitirme seviyesi olarak göze çarpıyor.

Sabah’tan Seda Tabak’ın haberine göre sektörün daha disiplinli olması amaçlanıyor ve sektörün daha sağlıklı işlemesi için ciddi adımların atılması bekleniyor. Meclise verilen teklifin detaylarına baktığımız zaman özel sektörde yapım işlerini üzerine alacak olan müteahhit belirli ölçüde ekonomik, mali, mesleki ve teknik olarak yeterliliğine bakılacak. Kısacası her önüne gelen müteahhit olamayacak.

Yeterlilikleri dikkate alınacak olan müteahhitlerin 9 sınıfta gruplandırılması ile süreç başlatılacak.  Teklifin bir diğer detayı da kentsel dönüşüm projesini kapsıyor. Teklifin kabul görmesi durumunda risk teşkil eden yapıların çalışmalarında müteahhitlerin gerekli olan iş tecrübesi, teknik donanıma ve iş yükünü kaldırıp kaldıramayacağına bakılacak.

Kentsel dönüşüm projesinde olan firmaların ruhsat verilmeden önce binanın tamamlanmasına ilişkin sigorta yaptırması da gündeme getirildi. İlgili bakanlık tarafından belirtilen kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Ticaret Bakanından Açıklama

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, anahtar teslim projelere katılan ve ciddi yatırım yapan müteahhitlerin destekleneceklerini bildirdi. Eximbank tarafından desteklenen müteahhit sayısını da hatırlatarak bugün 10 Bin 642 firma Eximbank tarafından destekleniyor dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz